RAPORT

Wojna na Ukrainie

Belka próbował zadrwić z Ziobry. Dostał mocną odpowiedź

Marek Belka (z lewej) zaczepił Zbigniewa Ziobrę na Twitterze (fot. PAP/Grzegorz Michałowski/Wojciech Olkuśnik)
Marek Belka (z lewej) zaczepił Zbigniewa Ziobrę na Twitterze (fot. PAP/Grzegorz Michałowski/Wojciech Olkuśnik)

Zbigniew Ziobro zapowiedział w piątek na Twitterze, że sprawa brutalnego gwałtu na trzyletnim Nikodemie ponownie trafi na wokandę, po tym jak sąd apelacyjny skazał mężczyznę na 15 lat więzienia. „Niestety Unia Europejska nie dopuszcza jedynej sprawiedliwej kary za taką odrażającą zbrodnie” – napisał minister sprawiedliwości. Zadrwić z Ziobry próbował Marek Belka i dostał od szefa resortu dosadną odpowiedź.

„Przebrzydła szumowino”. Afera po wpisie Belki ws. stanu wojennego

Europoseł opozycji Marek Belka odniósł się do rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Napisał, że był to „tragiczny rozdział naszej historii, który...

zobacz więcej

W piątek Sąd Najwyższy uwzględnił kasację wniesioną przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę. Rok temu sąd apelacyjny skazał dewianta na 15 zamiast 25 lat więzienia. Jako okoliczność łagodzącą sędzia podnosił wówczas, że sprawca po gwałcie i pobiciu dziecka zadzwonił do jego matki, a potem pojechał z nią do szpitala.

O bulwersującej sprawie pisaliśmy TUTAJ.

„Nie zgodziłem się na skandalicznie niesprawiedliwy wyrok 15 lat dla sprawcy brutalnego gwałtu i zabójstwa trzyletniego Nikodema. Sąd Najwyższy uwzględnił moją kasację. Sprawa wróci do II instancji. Niestety UE nie dopuszcza jedynej sprawiedliwej kary za tak odrażającą zbrodnię” – napisał w piątek na Twitterze Zbigniew Ziobro.

Wpis ministra sprawiedliwości skomentował Marek Belka.

„Pan magister pomylił UE z Radą Europy. Zniesienie kary śmierci jest warunkiem członkostwa w Radzie Europy. Polecam też magistrowi Protokół 6 do Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności” – stwierdził były szef NBP.

„Gdyby towarzysz Belka czas współpracy z SB poświęcił nauce, wiedziałby, że prawa zagwarantowane w Konwencji stanowią prawo pierwotne UE jako zasady ogólne prawa (art.6 ust.3 Traktatu o UE). Są elementem państwa prawnego (art.2 Traktatu o UE), a więc są warunkiem członkostwa w UE (art.49 Traktatu o UE).

Czy Marek Belka współpracował ze służbami PRL?


W 2005 roku Informacyjna Agencja Radiowa dotarła do notatki Służby Bezpieczeństwa, którą przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych podpisał Marek Belka. Dokument został podpisany przez Marka Belkę 10 września 1984 roku.

O tym, jak wyglądała współpraca byłego premiera z aparatem represji PRL można przeczytać TUTAJ. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej