RAPORT

Wojna na Ukrainie

MSZ Ukrainy wzywa Niemcy aby nie zachęcały Putina do napaści

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba (fot. Oleksii Kovalov/ Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)
Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba (fot. Oleksii Kovalov/ Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)

Niemieccy partnerzy mają zakończyć niektórymi słowami i działaniami podkopywać jedność Zachodu i zachęcać Władimira Putina do nowej napaści na Ukrainę – oświadczył w sobotę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

„Integralność Ukrainy jest kwestią nienaruszalną”

– Integralność Ukrainy jest kwestią nienaruszalną. Oczekiwanie ze strony ukraińskiej jest takie, żebyśmy byli takim krajem, który reprezentuje...

zobacz więcej

„Niedawne oświadczenia Niemiec w sprawie niemożliwości przekazania Ukrainie broni defensywnej, w tym poprzez wydanie pozwolenia na to stronom trzecim, w sprawie braku perspektywy odzyskania Krymu, wahanie, jeśli chodzi o odłączenie Rosji od SWIFT nie odpowiadają poziomowi naszych stosunków i bieżącej sytuacji bezpieczeństwa” – oznajmił szef MSZ na Twitterze.

 „Obecnie jak nigdy ważna jest jedność Zachodu wobec Rosji”   


 Jak dodał, „obecnie jak nigdy ważna jest jedność Zachodu wobec Rosji”. Oświadczył, że „niemieccy partnerzy mają zakończyć takimi słowami i działaniami podkopywać jedność i zachęcać Władimira Putina do nowej napaści na Ukrainę”. Zaznaczył, że Ukraina jest wdzięczna Niemcom za okazane jej wsparcie, począwszy od 2014 roku, oraz za dyplomatyczne starania na rzecz uregulowania rosyjsko-ukraińskiego konfliktu zbrojnego.

„Ale obecne oświadczenie są rozczarowujące i sprzeczne z tym wsparciem i staraniami” – podsumował.

W Kijowie wylądował transport z amerykańską bronią

Samolot transportujący 90 ton amerykańskiej broni wylądował na lotnisku w Kijowie – poinformowała w sobotę ambasada USA na Ukrainie.

zobacz więcej

Jak pisze agencja Reutera, dowódca marynarki wojennej Niemiec wiceadmirał Kay-Achim Schoenbach powiedział, że Putin zasługuje na szacunek, a Ukraina nigdy nie odzyska Krymu.

Niemiecki rząd zdystansował się od słów dowódcy


– To, czego on (Putin) chce naprawdę, to szacunek. Mój Boże, obdarzenie kogoś szacunkiem mało kosztuje, a nawet nic... Można łatwo dać mu szacunek, którego żąda i zapewne na który również zasługuje – powiedział na nagraniu, które obiegło niemieckie media.

Ocenił, że należy zająć się działaniami Rosji w stosunku do Ukrainy, ale dodał, że „Półwysep Krymski już przepadł, nigdy nie wróci, to fakt”. Ukraiński MSZ wezwał rząd Niemiec do publicznego sprostowania wypowiedzi wiceadmirała w sprawie Krymu.

Przeczytaj też: „Każdy scenariusz jest możliwy”. Szef BBN o sytuacji na Ukrainie

Agencja Reutera podaje, że niemiecki rząd zdystansował się od słów dowódcy. Rzecznik ministerstwa obrony zaznaczył, że wypowiedzi wiceadmirała nie odzwierciedlają stanowiska Niemiec.

Wiceadmirał przeprosił za swoje „pochopne” komentarze


Sam Schoenbach przeprosił za swoje „pochopne” komentarze i stwierdził że był to błąd.

Zaznaczył, że słowa, które padły podczas zorganizowanej przez jeden z think tanków dyskusji w Indiach, były jego prywatną opinią i nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska ministerstwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej