RAPORT

Wojna na Ukrainie

W Kijowie wylądował transport z amerykańską bronią

Do Kijowa dotarła militarna pomoc skierowana przez prezydenta Joe Bidena (fot. TT/U.S. Embassy Kyiv)
Do Kijowa dotarła militarna pomoc skierowana przez prezydenta Joe Bidena (fot. TT/U.S. Embassy Kyiv)

Samolot transportujący 90 ton amerykańskiej broni wylądował na lotnisku w Kijowie – poinformowała w sobotę ambasada USA na Ukrainie.

Uzbrojenie amerykańskiej produkcji dla Ukrainy. Decyzja trzech państw

W związku z rosyjskim zagrożeniem, Litwa, Estonia i Łotwa przekażą Ukrainie uzbrojenie o charakterze defensywnym wyprodukowane w USA -...

zobacz więcej

„Militarna pomoc skierowana na Ukrainę przez prezydenta Joe Bidena dotarła dziś w nocy. Dostarczonych zostało 90 ton broni, w tym amunicji dla znajdujących się na froncie obrońców Ukrainy” – podano w sobotę na Twitterze ambasady.

W komunikacie podkreślono, że w 2021 roku Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie wsparcie militarne warte ponad 650 mln dolarów, a od 2014 roku do kraju skierowano pomoc wartą łącznie 2,7 mld dol. Dodano, że krok ten świadczy o „nieprzerwanym zaangażowaniu w obronę Ukrainy w obliczu narastającej rosyjskiej agresji”.

 Militarne wsparcie dla Ukrainy   


 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba potwierdził w czwartek doniesienia zachodnich mediów mówiące o planowanym dostarczeniu państwu militarnego wsparcia ze strony USA. Szef ukraińskiej dyplomacji wskazał również, że najnowszy, wart 200 mln dol. transport, był reakcją na pogarszającą się sytuację na ukraińsko-rosyjskiej granicy.

Przeczytaj też: „Ofensywa na Kijów to najbardziej prawdopodobny scenariusz rosyjskiej inwazji”

Dostawę broni poprzedziła środowa wizyta sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w Kijowie. W piątek natomiast ministrowie obrony Litwy, Łotwy i Estonii poinformowali o planie przekazania Ukrainie wyprodukowanego w USA uzbrojenia o charakterze defensywnym. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej