RAPORT

Wojna na Ukrainie

Uniewinnienie Froga to nie pierwsza kontrowersyjna decyzja Wandy Jankowskiej-Bebeszko

Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Wanda Jankowska-Bebeszko (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Wanda Jankowska-Bebeszko (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnie uniewinnił znanego pirata drogowego Roberta N. ps. Frog w sprawach dotyczących rajdów w Warszawie i pod Kielcami. Ostateczny wyrok wydała sędzia Wanda Jankowska-Bebeszko. To nie pierwsze jej kontrowersyjne orzeczenie.

Wnioski do sądu po blokadzie marszu Młodzieży Wszechpolskiej

Po wtorkowych demonstracjach policja skierowała 117 wniosków do sądu o ukaranie osób, które blokowały legalny marsz Młodzieży Wszechpolskiej w...

zobacz więcej

W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnie uniewinnił znanego pirata drogowego Roberta N. ps. Frog w sprawach dotyczących rajdów w Warszawie i pod Kielcami. Wcześniej sąd I instancji częściowo uznał jego winę i wymierzył mu karę 2,5 roku bezwzględnego więzienia.

Więcej o tej sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Chciał rozjechać policjantów, nie trafił do aresztu


Jankowska-Bebeszko nie zgodziła się także z wnioskiem prokuratury o areszt tymczasowy dla Wojciecha B., który 29 stycznia 2021 roku podczas protestu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w Warszawie najechał busem na zabezpieczających zgromadzenie funkcjonariuszy i groził im.

Mężczyzna usłyszał zarzut czynnej napaści na funkcjonariuszy policji oraz kierowania w stosunku do nich gróźb spowodowania uszczerbku na zdrowiu, w celu zmuszenia policjantów do zaniechania wykonywanych przez nich prawnych czynności służbowych za co grozi mu 10 lat pozbawienia wolności. 12 lutego Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia nie uwzględnił wniosku o tymczasowy areszt dla Wojciecha B. 5 marca sędzia Jankowska-Bebeszko podtrzymała tę decyzję i mężczyzna mógł odpowiadać z wolnej stopy.

„Słowik” pozostanie na wolności

Sąd Okręgowy Warszawa Praga odrzucił w środę zażalenie Prokuratury Krajowej na uchylenie aresztu tymczasowego wobec Andrzeja Z., ps. Słowik. Choć...

zobacz więcej

Dwa lata wcześniej Jankowska-Bebeszko prawomocnie uniewinniła 40 osób, które w lipcu 2017 roku blokowały legalny marsz Młodzieży Wszechpolskiej.

– Jeśli organy państwowe nie mają nadzoru nad skrajnymi ugrupowaniami, to obywatele mogą sprzeciwiać się ich działalności – mówiła w uzasadnieniu.

Wśród uniewinnionych byli m.in. Kazimiera Szczuka, Piotr Pytlakowski i Iwona Wyszogrodzka.

Uniewinnienia za blokadę miesięcznicy smoleńskiej


10 lipca 2017 roku doszło do zakłócenia obchodów miesięcznicy smoleńskiej. Wtedy na Placu Zamkowym zebrali się kontrmanifestanci z Władysławem Frasyniukiem. Część osób przedarła się przez barierki i… położyła się na ulicy w celu zablokowania marszu pamięci ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

W sierpniu 2018 roku Jankowska-Bebeszko prawomocnie uniewinniła trzy osoby, które miały zdaniem policji dopuściły się „usiłowała przeszkadzania w przebiegu niezakazanego zgromadzenia mającego na celu upamiętnienie ofiar katastrofy w Smoleńsku, w ten sposób, że przedostała się przez płoty odgradzające trasę wyżej wymienionego zgromadzenia oraz położyły się na ulicy”, a także zagłuszać uroczystości na Krakowskim Przedmieściu.

Zdaniem Jankowskiej-Bebeszko „obwinieni realizowali konstytucyjne prawo do udziału w zgromadzeniu publicznym”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej