RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polska podzielona na dwie strefy. Niebezpieczne zjawiska pogodowe i alerty IMGW

Niebezpieczna pogoda na południu Polski (fot. PAP/Grzegorz Momot)
Niebezpieczna pogoda na południu Polski (fot. PAP/Grzegorz Momot)

W sobotę, za wyjątkiem południowo-wschodniej części kraju, będzie dużo rozpogodzeń. Jak powiedziała Anna Woźniak, synoptyk IMGW-PIB, w najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od minus 3 stopni Celsjusza na południu, do 2 stopni na zachodzie i nad morzem. Dla południa kraju IMGW wydało alerty przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi.

Biało i niebezpiecznie. Lawinowa „trójka” w Tatrach, alerty też w Bieszczadach

Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne – ostrzega Tatrzański Park Narodowy (TPN). Obowiązuje trzeci, znaczny...

zobacz więcej

Według prognozy pogody przygotowanej przez Annę Woźniak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, do końca dnia Polska będzie podzielona na dwie strefy.

Spadnie nawet 10 cm śniegu


– Na zachodzie i północy kraju będzie dużo rozpogodzeń. Natomiast w południowo-wschodniej części kraju zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami śniegu. Na południu, w Karpatach, możliwe opady do 10 centymetrów. Na południu wiatr będzie w porywach osiągać do 65 km/h, co w połączeniu z opadami śniegu ograniczającymi widzialność do 500 metrów może wywoływać zawieje i zamiecie śnieżne – wskazuje synoptyk.

Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od minus 3 stopni Celsjusza na południu, około minus 1 stopnia w centrum, do plus 2 stopni na zachodzie i nad morzem. Jak dodaje Woźniak, wiatr będzie ogólnie słaby i umiarkowany, porywisty, z kierunku północno-zachodniego i zachodniego.

Źródło: IMGW

Alerty IMGW: Zamiecie, zawieje i... sztorm


Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi wydano dla południowych powiatów województw: podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego. IMGW prognozuje na tym terenie zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem o średniej prędkości od 20 km/h do 30 km/h, w porywach do 55 km/h, z północnego zachodu. Prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń określono na 80 procent.

Na całym wybrzeżu Bałtyku obowiązuje alert hydrologiczny drugiego stopnia. „W związku z prognozowanym silnym, sztormowym wiatrem z kierunku północno-zachodniego na całym Wybrzeżu poziomy wody będą się wahać powyżej stanów ostrzegawczych, miejscami powyżej alarmowych z tendencją spadkową” – poinformował IMGW.

Eksperymentalna prognoza pogody do maja 2022. Uwagę zwracają marzec i kwiecień

Marzec i kwiecień mogą być cieplejsze niż wskazują normy; z kolei luty i maj nie zaskoczą temperaturami – wynika z eksperymentalnej prognozy...

zobacz więcej

Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia wydano też dla Zalewu Wiślanego i okolic Elbląga.

W nocy „dwucyfrowy” mróz


W nocy, we wschodniej połowie kraju, zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i tam prognozowane są przelotne opady śniegu. W Karpatach może spaść do 5 cm śniegu. W zachodniej połowie Polski zachmurzenie będzie całkowite z przejaśnieniami. Od zachodu pojawią się słabe opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem oraz marznące opady deszczu i mżawki. Miejscami mogą pojawić się mgły ograniczające widzialność do 200 metrów.

Temperatura minimalna od minus 10 stopni na krańcach wschodnich i rejonach podgórskich Karpat, około minus 6 w centrum, do minus 3 na zachodzie i plus jednego nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie jeszcze porywisty, północno-zachodni i zachodni.

Zobacz także: Skąd burze śnieżne w styczniu? Synoptyk przyznaje, że takiej sytuacji w Polsce jeszcze nie było
teraz odtwarzane
Rzecznik IMGW o tym, jak powstają burze śnieżne

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej