– Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury to okazja, by zainwestować w kulturę i ludzi kultury, a jednocześnie ściągnać publiczność, turystów, którzy nie mieli wiedzy, że Kowno jest tak pięknym miastem – powiedział minister kultury Piotr Gliński podczas wizyty w Kownie.
MKiDN nie będzie współprowadziło krakowskiego Teatru im. J. Słowackiego; od nowego roku współprowadzone będą inne ważne instytucje kultury –...
zobacz więcej
Wicepremier Piotr Gliński przebywa w Kownie na zaproszenie litewskiego ministra kultury, Simonasa Kairysa. Weźmie tam udział w inauguracji Europejskiej Stolicy Kultury. Ogląda też dwie wystawy organizowane w ramach ESK 2022 – artysty Williama Kentridge'a pt. „To, czego nie pamiętamy” oraz „Modernism for Future 360/365”.
– Europejska Stolica Kultury, jaką w tym roku jest Kowno, na pewno będzie szczególnie przyciągać turystów. Po to robi się takie wydarzenia, by wskazywać miasta w Europie, które zasługują na to, żeby się nimi zainteresować – powiedział dziennikarzom wicepremier, podczas wizyty w muzeum.
Sejm Litwy przyjął projekt ustawy określający zapis nielitewskich nazwisk w litewskich dokumentach tożsamości. Dotyczy to także pisowni nazwisk...
zobacz więcej
W ocenie Glińskiego, tytuł Europejska Stolica Kultury „to okazja do tego, by zainwestować w kulturę i ludzi kultury, a jednocześnie ściągnąć publiczność, turystów i wielu ludzi, którzy nie mieli wiedzy, że Kowno jest tak pięknym miastem”.
Tematem przewodnim kowieńskich obchodów Europejskiej Stolicy Kultury jest „Mit miasta - od tymczasowości do współczesności”. Autorzy idei odwołują się do transformacji, którą przeszło i przechodzi miasto oraz jego mieszkańcy.
Zakup kolekcji Książąt Czartoryskich był ważnym momentem dla polskiej kultury – powiedział w środę wicepremier Piotr Glińsk. Polityk wziął udział w...
zobacz więcej
W dziełach eksponowanych na wystawie, Kentridge odnosi się do wybiórczej pamięci ludzkości. – Odrzucenie faktów, historii i wspomnień jako środka samozachowawczego lub narzędzia propagandy jest tak samo powszechną cechą ludzi w Johannesburgu i Rzymie, jak w Kownie – uważa twórca cytowany w informacji prasowej. „Wszyscy wybieramy, co chcemy zapamiętać, a co wyrzucić z naszych wspomnień. Kentridge ma nadzieję, że wypełni te luki w naszej pamięci i porozmawia z nami o tym, czego świadomie lub nieświadomie już nie pamiętamy” – podano.
Minister kultury zwrócił uwagę, że dla niego Kowno jest przede wszystkim stolicą modernizmu. Po południu Gliński weźmie też udział w otwarciu wystawy „Modernism for Future 360/365” na Poczcie Głównej. 26 artystów z Kowna, Lwowa, Brna, Kortrijk i Tel Awiwu czerpiących inspirację z kościołów, muzeów, a także z budynków mieszkalnych okresu modernizmu stworzyło 18 projektów interpretujących ich historię i dzisiejsze znaczenie.
Największą mniejszością narodową na Litwie pozostają Polacy, stanowią 6,5 proc. ogółu mieszkańców kraju – wskazują wstępne dane powszechnego spisu...
zobacz więcej
Wystawa tworzy narrację o architekturze modernistycznej jako fenomenie, a artyści z z kilku miast przedstawiają ten temat z perspektywy Bliskiego Wschodu, Europy Środkowo-Wschodniej i nie tylko. – Analizowane są także liczne doświadczenia, z których każde odzwierciedla narrację o odrębnej warstwie architektury modernistycznej i jej cechach, w tym autentyczne świadectwa okolicznych mieszkańców oraz omawiany jest potencjał architektury modernistycznej – podali organizatorzy. Na wystawie liczba 360 symbolizuje wszystkie możliwe perspektywy modernizmu: kulturowe, polityczne, ekonomiczne itd. Tymczasem liczba 365 nawiązuje do naszej dbałości o codzienne dziedzictwo.