RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Integralność Ukrainy jest kwestią nienaruszalną”

Andrzej Duda zapewnił stronę ukraińską o pełnym wsparciu na poziomie międzynarodowym i bilateralnym (fot. Serhii Hudak/ Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)
Andrzej Duda zapewnił stronę ukraińską o pełnym wsparciu na poziomie międzynarodowym i bilateralnym (fot. Serhii Hudak/ Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)

– Integralność Ukrainy jest kwestią nienaruszalną. Oczekiwanie ze strony ukraińskiej jest takie, żebyśmy byli takim krajem, który reprezentuje także ich interesy w Europie i NATO – mówił w sobotę doradca prezydenta RP Paweł Sałek. W podobnym tonie wypowiadali się także politycy PiS i opozycji.

„New York Post”: USA rozważają ewakuację z Ukrainy rodzin dyplomatów

Administracja USA rozważa ewakuowanie z Ukrainy rodzin amerykańskich dyplomatów. Oficjalna informacja w tej sprawie może zostać podana w...

zobacz więcej

Politycy, którzy gościli w sobotę w Programie Trzecim Polskiego Radia, byli pytani o to, co Polska może i powinna zaoferować Ukrainie w obliczu ewentualnej, kolejnej inwazji Rosji, oraz na ile sprawa Ukrainy jest sprawą także Polski.

Polska pełnym wsparciem bilateralnym


Doradca prezydenta RP Paweł Sałek podkreślił, że podczas spotkania prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego , które odbyło się w czwartek i w piątek w Wiśle, Duda zapewnił stronę ukraińską o pełnym wsparciu na poziomie międzynarodowym i bilateralnym. – Integralność Ukrainy jest kwestią nienaruszalną – podkreślił.

Pytany, co oznacza „pełne wsparcie”, czy także wsparcie militarne, Sałek odpowiedział, że Ukraina oczekuje wsparcia politycznego i tego, żeby zachód Europy mówił jednym głosem. – I takie zapewnienia zostały przekazane – dodał. – Na tę chwilę oczekiwanie ze strony ukraińskiej jest takie, żebyśmy byli takim krajem, który reprezentuje także ich interesy i w Europie, i w Sojuszu Północnoatlantyckim – wskazał. Poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Kierwiński ocenił, że Polska powinna działać ramię w ramię z innymi państwami NATO. – Powinniśmy być ambasadorem sprawy ukraińskiej, bo wolna, niezależna, niepodzielna Ukraina to fundament polskiej polityki wschodniej – zapewniał. – Powinniśmy uruchomić nasze kontakty dyplomatyczne, jeżeli jeszcze je mamy, i być ambasadorem Ukrainy – stwierdził Kierwiński.

Wsparcie wojskowe dla Ukrainy. Czechy zapowiadają wysłanie uzbrojenia

Czeskie Ministerstwo Obrony zapowiedziało wysłanie uzbrojenia na Ukrainę w związku z możliwą inwazją ze strony Rosji. Dalszą pomoc dla Ukrainy oraz...

zobacz więcej

W ocenie posła PSL Marka Sawickiego, najbardziej potrzebne jest w Polsce zwołanie przez prezydenta Andrzeja Dudę Rady Bezpieczeństwa Narodowego. – Kwestia Ukrainy i zmiany geopolityki w naszym regionie Europy staje się faktem – mówił. – Trzeba, także z opozycją, usiąść i porozmawiać, jakie działania może podjąć Polska, ale musi to robić po konsultacjach i stałym kontakcie z NATO i Unią Europejską – dodał i wskazał, że pilnie trzeba wrócić do odbudowy formatu Trójkąta Weimarskiego. W podobnym tonie wypowiadał się także wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, który podkreślił, że „nikt nie ma wątpliwości, że wolna, suwerenna Ukraina jest w żywotnym interesie państwa polskiego”.

Zobacz także: Scholz odrzucił propozycję spotkania z Bidenem ws. Ukrainy? Jest komentarz rządu

Pod koniec ubiegłego roku Rosja sformułowała szereg żądań wobec USA i NATO, nazywając je propozycjami w sprawie gwarancji bezpieczeństwa. Rosja domaga się prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO m.in. o Ukrainę, kraje Sojuszu wykluczyły już spełnienie tego postulatu. W przypadku niezrealizowania żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.

Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie przy ukraińskiej granicy przez Rosję ok. 100 tys. żołnierzy ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go stolice. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W piątek sekretarz stanu USA Anthony Blinken po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem w Genewie powiedział, że Rosja stoi przed wyborem, może wybrać rozwiązanie dyplomatyczne, które prowadzi do pokoju i bezpieczeństwa, lub drogę, która wiedzie tylko do konfliktu, surowych konsekwencji i międzynarodowego potępienia. USA, ich sojusznicy i partnerzy wspierają Ukrainę i są przygotowani na oba warianty – podkreślił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej