RAPORT

Pogarda

„Putin zasługuje na szacunek. Potrzebujemy Rosji”. Szokujące słowa szefa niemieckiej marynarki

Najnowsze

Popularne

Szef niemieckiej marynarki wojennej nie wierzy, że Rosja wkroczy militarnie na Ukrainę. Wiceadmirał Kay-Achim Schönbach gości w Indiach, gdzie wziął udział m.in. w sesji think tanku Institute for Defence Studies and Analyses (IDSA). W swoim wystąpieniu stwierdził, że „Władimir Putin chce szacunku”, na który – zdaniem admirała – rosyjski przywódca „zasługuje”. A co z Ukrainą? Jego zdaniem nie ma szans na włączenie jej do NATO, tym bardziej, że Niemcy „potrzebują Rosji przeciwko Chinom”.

Rosyjska armia kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Ukrainą. Nowe zdjęcia satelitarne

Coraz bardziej napięta sytuacja na linii Rosja-Ukraina. Kijów informuje, że wzdłuż granicy Kreml gromadzi coraz większe siły. Najnowsze doniesienia...

zobacz więcej

Słowa niemieckiego dowódcy cytuje portal Hindustian Times, relacjonując przebieg jego wystąpienia w New Delhi, stolicy Indii.

Schönbach pytany był m.in. o rozszerzenie NATO. Jego zdaniem nie ma przeciwwskazań „tak długo, jak suwerenny kraj decyduje się na przystąpienie do Sojuszu i spełnia wszystkie wymagania”. Stwierdził jednak, że „Ukraina nie może spełnić wymagań, ponieważ jest okupowana w regionie Donbasu przez rosyjską armię lub to, co nazywają milicjami”.

„Krym nigdy nie wróci”


Komentując sytuację na Ukrainie, Schonbach mówił podczas konferencji Indyjskiego Instytutu Studiów Obronnych, że „Krym nie istnieje i nigdy nie wróci”. – To jest fakt – podkreślił, nie dając Ukrainie nadziei na odzyskanie zaanektowanego w 2014 r. półwyspu.

Przypomnijmy, że gwarancje „nierozszerzenia NATO na wschód”, czyli o Ukrainę i Gruzję, były żądaniem Kremla w trakcie rozmów między USA i Rosją. Oficjalnie zarówno Zachód jak i NATO stanowczo odmawia rozważenia takich deklaracji – które de facto oznaczałyby oddaniem decyzji dotyczących Sojuszu w ręce Moskwy.

Putin naciska. „Bo może”


Zdaniem admirała Rosja nie planuje okupacji pozostałej części Ukrainy.

Dlaczego Niemcy nie chcą sprzedawać broni Ukrainie? „Żeby nie zabijać Rosjan”

Poprzedni rząd Niemiec w 2021 r. zatwierdził eksport broni o wartości 9,35 mld euro; to więcej niż kiedykolwiek – informuje telewizja ARD. W czasie...

zobacz więcej

– Czy Rosja jest naprawdę zainteresowana posiadaniem małego, malutkiego paska ukraińskiej ziemi, aby zintegrować go ze swoim krajem? Nie, to nonsens – mówił szef niemieckiej marynarki wojennej.

Jak tłumaczył, Putin prawdopodobnie wywiera presję, ponieważ „może to zrobić i wie, że dzieli tym Unię Europejską”.

Niemiecki admirał: Mój boże, przecież możemy okazać Putinowi szacunek


– Ale to, czego on (Putin) chce naprawdę, to szacunek. Mój boże, to przecież niski kosztu lub nawet żaden – powiedział Schönbach, cytowany przez Hindustian Times. Portal zauważa przy tym, że słowa niemieckiego dowódcy „wywołały konsternację w europejskich kręgach bezpieczeństwa”.

Jego wypowiedzi przytaczają też internauci, nie dowierzając, że padły z ust tak wysoko postawionego wojskowego. – Nie widzę problemu, jeśli by mnie o to poproszono, by okazać mu (Putinowi) szacunek, którego naprawdę żąda i na który prawdopodobnie również zasługuje – kontynuował Schönbach. Określił przy tym Rosję jako „ważny kraj”, którego Indie i Niemcy – a dalej także „narody europejskie” potrzebują. W jakim celu?

Do czego Niemcom Rosja? Wspomina Merkel

„Biden dał Putinowi zielone światło do inwazji”. Ukraińcy zszokowani słowami prezydenta USA

Prezydent USA Joe Biden przyznał, że spodziewa się rosyjskiego ataku na Ukrainę. Amerykański przywódca jednocześnie rozkłada ręce nad brakiem...

zobacz więcej

– Potrzebujemy Rosji przeciwko Chinom – wyjaśnił. Jego zdaniem utrzymywanie relacji z Rosją na tym samym poziomie co współpraca z USA pozwoli utrzymać Putina z dala od chińskich wpływów.

To właśnie Chinom – które postrzega jako największe zagrożenie – szef niemieckiej marynarki wojennej poświęcił najwięcej miejsca. Wskazywał, że Chińczycy kontrolują infrastrukturę informatyczną i telekomunikacyjną, którą instalują w Europie. Mówił też, że była kanclerz Niemiec Angela Merkel „była przychylna Chinom”, choć nie są one „tak miłym krajem, jak myśleliśmy”.

Relacja z wystąpienia szefa niemieckiej marynarki wojennej w New Delhi prowadzona przez IDSA (zaczyna się od fragmentu, gdzie mowa o celach Rosji):


Zobacz także: „Niemcy opuściły zachodni sojusz”. Korespondent Politico punktuje decyzje Berlina

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej