RAPORT

Wojna na Ukrainie

Skazany na dożywocie z najlepszymi wynikami w nauce w kraju

Mężczyzna przebywa w przepełnionym więzieniu w Karaczi (fot. Forum/Reuters/AKHTAR SOOMRO)
Mężczyzna przebywa w przepełnionym więzieniu w Karaczi (fot. Forum/Reuters/AKHTAR SOOMRO)

Skazany na karę dożywotniego więzienia 35–letni Pakistańczyk uzyskał najlepsze wyniki na maturze w krajowym rankingu szkół prywatnych i zdobył stypendium umożliwiające mu dalsze studia. Mężczyzna przebywa w przepełnionym więzieniu w Karaczi – pisze Reuters.

Zabił matkę i przez dwa dni pastwił się nad ciałem. Usłyszał zarzuty

Zarzut zabójstwa matki postawiła 34-latkowi prokuratura rejonowa w Kętrzynie. Mężczyzna zadał kobiecie ponad 20 ciosów nożem i kilka uderzeń tępym...

zobacz więcej

W stworzonym przez Brytyjczyków w 1899 r. Centralnym Zakładzie Karnym przebywa aktualnie ponad 6000 więźniów. „Jak większość pakistańskich więzień, jest ono wykorzystane w 130 proc.” – pisze w sobotę Reuters.

Syed Naeem Shah został skazany w 2018 r. na dożywocie (zamienione na 25 lat) za zastrzelenie kolegi. W więzieniu skorzystał z możliwości uzupełnienia edukacji, podobnie jak 1200 współwięźniów przebywających w Centralnym Więzieniu w Karaczi – pisze Reuters.

Shah podjął naukę w liceum ekonomicznym (księgowość i rachunkowość), a rezultaty, jakie osiągnął, przerosły oczekiwania kierownictwa więzienia i starszych stażem więźniów, którzy mu pomagali w nauce.

Zabójstwo Gabby Petito. Sprawca wyznał prawdę

Brian Laundrie, którego szczątki znaleziono w październiku na Florydzie, przed samobójczą śmiercią przyznał się w swym notatniku do zamordowania...

zobacz więcej

Z najlepszym krajowym wynikiem na maturze w szkołach niepublicznych, Syed Naeem Shah został wyróżniony stypendium w wysokości 1 mln rupii (22 776 tys. zł). „To, co osiągnąłem siedząc w więzieniu, nie byłoby możliwe, gdybym nie był głęboko przekonany o słuszności obranej drogi” – powiedział w rozmowie z reporterem agencji Reutera.

Lata spędzone w areszcie, dobre sprawowanie, uczestnictwo w akcji krwiodawstwa i spektakularne wyniki w nauce przyczyniły się do tego, że uzdolniony więzień ma przed sobą jeszcze 6 lat do zakończenia kary. Jak sam podkreśla, uzyskanie środków finansowych na kontynuację edukacji byłoby niemożliwe dla kogoś, kto jak on, przebywa w więzieniu.

„Zanim Shah otrzyma środki na dalszą edukację będzie jeszcze musiał przejść egzamin generalny kwalifikujący go do skorzystania z tego finansowania” – podsumowuje Reuters.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej