RAPORT

Wojna na Ukrainie

Biało i niebezpiecznie. Lawinowa „trójka” w Tatrach, alerty też w Bieszczadach

Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne – ostrzega Tatrzański Park Narodowy (TPN). Obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Niebezpiecznie jest również w Bieszczadach, gdzie obowiązuje pierwszy – w pięciostopniowej, rosnącej skali – stopień zagrożenia. Ratownicy wskazują, że w górach utrzymuje się mróz, a w ostatnich godzinach dosypało tam nawet kilkanaście centymetrów śniegu.

Horror w Tatrach. Turysta spadł kilkaset metrów w dół ze zbocza

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe informuje o kolejnych wypadkach w Tatrach, gdzie od kilku dni są trudne warunki turystyczne. Do...

zobacz więcej

W Tatrach od kilku dni intensywnie pada śnieg. W górach wieje silny, porywisty wiatr, który utrudnia bądź uniemożliwia poruszanie się.

Ferie w Tatrach? Wyżej tylko dla doświadczonych


„Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana – szlaki są miejscami przewiane do warstwy lodu, zaś w innych miejscach wiatr utworzył głębokie zaspy śniegu. Szlaki są nieprzetarte. Dodatkowe utrudnienie stanowi niski pułap chmur, ograniczający widzialność. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim” – czytamy w komunikacie turystycznym przygotowanym przez TPN.

Wybierając się na niżej położone szlaki i drogi dojściowe do schronisk warto mieć ze sobą raczki i kijki.

Co oznacza trzeci stopień zagrożenia lawinowego?


Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych zboczach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

Bieszczady: Mała widoczność i kilkadziesiąt centymetrów śniegu


– Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na zawietrznych stokach. Dotyczy m.in. połonin Wetlińskiej i Caryńskiej, Tarnicy, Halicza, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu – mówi ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jerzy Bujwid.

Kamienna lawina w Tatrach. Potężne głazy spadały w kierunku Morskiego Oka [WIDEO]

W Tatrach turysta nagrał zatrważającą lawinę kamienną. Ze ścian Mięguszowieckich Szczytów w Kierunku Morskiego Oka i Czarnego Stawu pod Rysami...

zobacz więcej

Ratownik wskazuje, że w bieszczadzkich dolinach leży od 22 do 35 cm śniegu. Jest bezwietrznie, a widoczność waha się od 500 metrów do dwóch kilometrów – Bujwid. W sobotę rano termometry pokazywały siedem stopni mrozu w Ustrzykach Górnych i minus pięć stopni Celsjusza w Cisnej.

Z kolei powyżej górnej granicy lasu średnia pokrywa śnieżna wynosi 50-60 cm śniegu.

Lawinowa „dwójka” w Beskidach


W Beskidach zamknięty jest szlak żółty, tzw. Perć Akademików. Służy on tylko do podchodzenia na Babią Górę.

Pokrywa śniegu wynosi od 25 cm na Leskowcu i 35 cm Szczyrku do 60 cm na Hali Miziowej i prawie 1 m na Markowych Szczawinach.

Na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, co oznacza, że jest ono umiarkowane. Występuje na bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu przez wiatr, czyli w żlebach, kotłach i zagłębienia terenu, a także za przełamaniami terenu. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach.

Aplikacja „Ratunek”. O tym trzeba pamiętać


Bujwid przypomniał, że idąc w góry turyści powinni mieć naładowany telefon komórkowy, a w nim zainstalowaną aplikację „Ratunek”, dzięki której ratownicy łatwiej i szybciej mogą dotrzeć do poszkodowanych.

To właśnie ta aplikacja pomogła w piątek naprowadzić na właściwy szlak grupę turystów, którzy 300-400 metrów zboczyli z trasy na Połoninie Wetlińskiej.

Zobacz także: Skąd burze śnieżne w styczniu? Synoptyk przyznaje, że takiej sytuacji w Polsce jeszcze nie było [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej