RAPORT

Wojna na Ukrainie

Więcej pieniędzy w kieszeniach seniorów. Sonda nt. emerytury bez podatku [WIDEO]

Emeryci i renciści otrzymali już z ZUS pierwsze świadczenia w 2022 roku. Emerytury bez podatku to jeden ze sztandarowych elementów Polskiego Ładu. Portal tvp.info przeprowadził uliczną sondę wśród seniorów. Co myślą o nowej uldze i ile pieniędzy zostaje w ich kieszeniach?

Emerytury 2022 r. Ważne zmiany już obowiązują. Jak będą wyliczane świadczenia?

Wraz z początkiem 2022 r. wchodzą w życie duże zmiany dotyczące emerytur i rent. Od świadczeń w wysokości do 2,5 tys. zł nie będzie odprowadzany...

zobacz więcej

Polski Ład niesie za sobą mnóstwo zmian, o czym najmocniej przekonaliśmy się wraz z początkiem 2022 roku. Jedna z nich dotyczy emerytur – od 1 stycznia 2022 roku zdecydowana większość seniorów może liczyć na wyższe świadczenia. A to wszystko jeszcze przed tegoroczną waloryzacją, którą odczują najwcześniej w kwietniu.

Wszystko dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys.

Emerytura bez podatku – ile wynosi ulga?


Ulga dotyczy emerytów i rencistów, których miesięczne świadczenie nie przekracza 2 500 zł brutto. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wskazuje, że na zmianach skorzysta aż 90 proc. polskich emerytów i rencistów.

– W portfelu osoby pobierającej świadczenie na poziomie 2 500 zł brutto dzięki nowym rozwiązaniom podatkowym zostanie w ciągu roku ok. 2 250 zł – tłumaczyła niedawno szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Seniorzy szczerze: To powinno być wcześniej

Piotr Arak o Polskim Ładzie: To największa reforma podatkowa od 30 lat

– Polski Ład to największa od 30 lat reforma systemu podatkowego, dlatego można spodziewać się jakichś drobnych nieporozumień na starcie tego...

zobacz więcej

Zapytaliśmy seniorów, o ile wzrosły ich świadczenia w 2022 roku i na planują przeznaczyć dodatkowe fundusze. Jak przyznają, otrzymali wypłaty większe o około 200 zł – w samym styczniu.

Doceniają też program rządu: „To zawsze jakaś pomoc finansowa dla emerytów, żeby sobie coś kupić, albo pojechać na wczasy, odpocząć” – mówi jedna z emerytek. Inna dodaje, że będzie można za to postawić na „lepsze wyżywienie” i leczenie.

Co sądzą o emeryturze bez podatku? – Jestem bardzo zadowolona – mówi jedna z kobiet. Pytany przez nas emeryt kwituje z kolei: „Powinno być wcześniej”.

Czytaj więcej: O ile wzrosną emerytury i renty? ZUS pokazuje potwierdzenia przelewów

Warto pamiętać, że w kwietniu zostanie wypłacona po raz kolejny „trzynasta” emerytura.

Korekty w Polskim Ładzie dotyczą także seniorów


W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował o planowanych zmianach w Polskim Ładzie. Także one będą ważne z punktu widzenia seniorów: nowym rozwiązaniem ma być m.in. ulga dla klasy średniej rozciągnięta na wszystkich emerytów i rencistów do kwoty 12 800 złotych.

Czytaj więcej: Premier Morawiecki o korektach w Polskim Ładzie [WIDEO]
teraz odtwarzane
Korekty do Polskiego Ładu. Konferencja premiera Morawieckiego

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej