RAPORT

Wojna na Ukrainie

Francja zatwierdza tabletki na COVID-19. Jest też polski wątek

Wysoki Urząd ds. Zdrowia (HAS) zatwierdził w piątek wejście do obrotu przeciwwirusowych tabletek Paxlovid przeciw COVID-19. Pierwsze dostawy tego leku firmy Pfizer spodziewane są we Francji w ciągu kilku dni. W kontekście tego leku pojawia się też interesujący polski wątek.

Doustny lek na COVID-19. Kolejny kraj powiedział „tak”

Brytyjska Agencja ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) w Londynie dopuściła w piątek do użytku Paxlovid, doustny lek na COVID-19...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

HAS „zezwala na wczesny dostęp do leczenia Paxlovidem (nirmatrelvir/ritonavir) dla dorosłych z COVID-19 niewymagających tlenoterapii i z wysokim ryzykiem progresji choroby do jej ciężkiej postaci” – napisano w uzasadnieniu decyzji.

Paxlovid – lek przeciw COVID-19 w tabletkach


Paxlovid przeznaczony jest przede wszystkim dla osób z grup ryzyka (osób starszych, z obniżoną odpornością, cierpiących na niektóre rzadkie choroby itp.). Będzie dostępny na receptę. Tabletki podaje się doustnie 3 razy dziennie przez pięć dni. Zaleca się przyjmowanie leku jak najszybciej po pozytywnej diagnozie Covid-19 i najpóźniej w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów.

Według producenta lek zmniejsza ryzyko hospitalizacji o 85 proc.

Przeciwwskazania


HAS zauważa jednak, że lek przeciwwirusowy jest przeciwwskazany u osób z ciężką niewydolnością wątroby lub ciężką niewydolnością nerek. Wskazuje to również na znaczne ryzyko interakcji leków podczas przyjmowania Paxlovidu u pacjentów stosujących inne leczenie. Ministerstwo zdrowia zamówiło około 500 tys. dawek leku w 2022 roku, a pierwsze dostawy (kilka tysięcy dawek) są spodziewane w ciągu tygodnia – podaje agencja AFP.

Polski wątek


Swój udział w powstaniu nowatorskiej terapii mieli naukowcy z Polski. „Słaby punkt” koronawirusa badał prof. dr hab. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej. Wraz z grupą naukowców na początku pandemii podzielili się wynikami swoich badań i udostępnili za darmo do domeny publicznej, by jak najszybciej dało się je wykorzystać w poszukiwaniu nowych leków przeciw SARS-CoV-2 – więcej w artykule Magdaleny Kawalec-Segond nt. Paxlovidu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej