RAPORT

Wojna na Ukrainie

„W damskiej ubikacji ktoś napisał »głupi kaowiec«”. Absurdalny hejt na listy poparcia do KRS

„Hańbą” miało być poparcie kandydatów do konstytucyjnego organu (fot. PAP/Radek Pietruszka)
„Hańbą” miało być poparcie kandydatów do konstytucyjnego organu (fot. PAP/Radek Pietruszka)

„W damskiej ubikacji ktoś napisał »głupi kaowiec«” – cytat z filmu „Rejs” posłużył internaucie jako komentarza pod wpisem sędziego Macieja Czajki z upolitycznionego stowarzyszenia Themis. Sędzia opublikował zdjęcie kartki z listą podpisów osób popierających kandydatury do Krajowej Rady Sądownictwa – przybitej do drzwi… ubikacji.

Sędzia nie przyznaje się, że to on jest autorem zdjęcia, ani tym bardziej, że on umieścił listę na drzwiach toalety. Zgodnie ze zwyczajem środowisk hejtujących zgodną z życzeniami wyborców reformę sądownictwa – listę osób korzystających ze swoich praw w sposób nieaprobowany przez te środowiska nazwano „listą hańby”. Na publikację natychmiast zareagowali internauci.

To nawiązanie do fragmentu kultowego filmu „Rejs”. Niektórzy mieli wątpliwości, czy takie zachowanie przystoi sędziom – orzekającym przecież w imieniu Rzeczypospolitej… …ale Czajka sprawnie zastosował zasadę in dubio pro reo (wątpliwości działają na korzyść oskarżonego). Wreszcie przypomniano, kto ze środowiska sędziowskiego rzeczywiście nie ma powodu, by szczycić się bezstronnością. Reforma sądownictwa to nie jedyny element rzeczywistości, z którym sędzia Czajka ma kłopot. Tu przeczytasz, jak zareagował na… zwyczajną choinkę

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej