RAPORT

Pogarda

„Holandia zrywa z Niemcami”. Większość parlamentarna za sprzedażą broni Ukrainie

Haga przyznaje, że „kontekst zmienia się z dnia na dzień” (fot. Scott Peterson/Getty Images)
Haga przyznaje, że „kontekst zmienia się z dnia na dzień” (fot. Scott Peterson/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Władze Niderlandów są gotowe udzielić wsparcia wojskowego Ukrainie – poinformował podczas wystąpienia w Stanach Generalnych w Hadze wicepremier i szef holenderskiej dyplomacji Wopke Hoekstra. Parlamentarna większość poparła sprzedaż broni Ukrainie. „Holandia zrywa z Niemcami” – skomentował tę informację analityk z Oxfordu, Samuel Ramani.

„WSJ”: Niemcy zablokowały dostawy broni z Estonii na Ukrainę

Niemcy nie zezwoliły Estonii na eksport pochodzącej z Niemiec artylerii do Ukrainy – podał w piątek dziennik „Wall Street Journal”. Chodzi o...

zobacz więcej

Według Hoekstry władze w Kijowie w czwartek zwróciły się do Niderlandów o wsparcie w zakresie uzbrojenia. Komentując deklarację wicepremiera portal nltimes.nl przypomina, że „wcześniej Holandia była przeciwna udzielaniu Ukrainie pomocy wojskowej, ale, jak wyjaśnił wicepremier, „kontekst zmienia się z dnia na dzień” – Rosjanie ściągają nad granice z Ukrainą coraz więcej wojsk, a Stany Zjednoczone uważają, że agresja jest możliwa.

Holandia jest także „otwarta” na udzielenie wsparcia Ukrainie w zakresie bezpieczeństwa, a także na poparcie ewentualnej prośby Kijowa o dostawy broni skierowanej do NATO. 1 lutego z dwudniową wizytą do Kijowa mają się udać premier Mark Rutte i wicepremier Hoekstra.

Przeczytaj także, dlaczego Niemcy nie chcą sprzedawać broni Ukrainie. „Żeby nie zabijać Rosjan”

„Holandia zrywa z Niemcami i rezygnuje ze sprzeciwu wobec dozbrajania Ukrainy” – skomentował te informacje specjalizujący się w sprawach rosyjskich politolog i analityk z Uniwersytetu w Oksfordzie, Samuel Ramani.

Wsparcie wojskowe dla Ukrainy zapowiadają także m.in. Czechy. Więcej dowiesz się pod tym linkiem.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej