RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Kiedyś na niego głosowałem, obiecywał”. Mocne słowa byłego wyborcy Donalda Tuska

– Kiedyś na niego głosowałem. Obiecywał, że dla emerytów i dla drobnych ciułaczy zniesie podatek Belki. A co się okazało? Zasiłek pogrzebowy obniżył o połowę! Takiego mamy tego całego premiera byłego – mówił o Donaldzie Tusku 80-letni mieszkaniec Łomży. Lider PO odwiedził w piątek to miasto.

Sędziwy były wyborca PO przypomniał, że partia której niegdyś zaufał, po dojściu do władzy zlikwidowała dwa największe zakłady w Łapach: cukrownię i Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. Cukrownia Łapy była jedną z największych w Polsce. W 2007 r. skupiła 400 tys. ton buraków cukrowych. O zamiarze jej likwidacji poinformowano zaraz po dojściu PO do władzy, w listopadzie 2007 r., a latem roku następnego – a więc jeszcze przed kolejnymi zbiorami – zakład zamknięto. ZNTK zlikwidowano rok później.Wizytę w woj. podlaskim przywódca głównej partii opozycyjnej miał rozpocząć w Sokołach. Wójt gminy Józef Zajkowski zaprosił go na miejscowy dworzec, „żeby zobaczył, jak pięknie tory działają obecnie, ile pracy wnieśliśmy i jak było wcześniej, kiedy rządziła Platforma z PSL, kiedy zwijano te tory, rozbierano i żeby mógł zobaczyć, porównać”.

Wójt przypomniał decyzję za rządów Tuska. Szef PO odwołał wizytę w Sokołach

Donald Tusk poinformował, że doszło do zmiany miejsca spotkania w Sokołach na Podlasiu, „bo jego gospodarz otrzymał ostrzeżenie, że może mieć...

zobacz więcej

– Złomowano dobre torowisko, tak złomowana była cała Polska, a tu w Sokołach był tu ewidentny przykład likwidowania infrastruktury państwowej, infrastruktury krajowej tylko po to, żeby zniszczyć, a nie po to, żeby ludzie tu mieszkający mogli korzystać – mówił Zajkowski.

Na strategię likwidacji kolei w czasach PO zwrócił uwagę również rozmawiający w Łomży z dziennikarzami senior, który przypomniał, że ówcześni rządzący „chcieli rozbierać tory od Śniadowa do Łomży”. Chodzi o linię nr 49, jedyną łączącą Łomżę z krajową siecią kolejową. PKP PLK w 2013 r. przeznaczyły ją do likwidacji, podobnie jak linię nr 36 Ostrołęka – Łapy przebiegającą przez Śniadowo i wspomniane wcześniej Sokoły.

Obecnie na obu liniach prowadzony jest ruch towarowy (linia nr 36 została ponownie udostępniona na całej długości w 2018 r.). W 2020 r. PLK podpisały umowę na projekt rewitalizacji linii nr 49 do Łomży. Łomżyńska kolej okazała się ważna także dla Brukseli. Pod koniec 2021 r. korytarz kolejowy z Ostrołęki do Giżycka, właśnie przez Łomżę, a także Pisz i Orzysz, Unia Europejska wpisała na listę swoich priorytetów. To część jednej ze szprych komponentu kolejowego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Spółka CPK pracuje nad kilkoma wariantami tej inwestycji, niektóre z nich zakładają wykorzystanie fragmentów linii 36 i 49, inne – zbudowanie połączenia Ostrołęka – Łomża w zupełnie nowym śladzie. Po realizacji tych planów mieszkańcy Łomży będą mogli w ciągu niespełna godziny dotrzeć do Giżycka, by podziwiać uroki Krainy Wielkich Jezior. Podróż do stolicy zajmie mniej niż 90 minut.

Sędziwy wyborca Tuska zwrócił także uwagę na chrystianofobię Platformy Obywatelskiej. – Teraz on chce w ogóle likwidować wiarę w Polsce, krzyże. Katolicki kraj, ma historię, ma tradycję. A oni zniszczą nas w ogóle – mówił o partii, która niegdyś odwoływała się do wartości chrześcijańskich.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej