RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ziobro o oprawcy 3-latka: UE nie dopuszcza jedynej sprawiedliwej kary za taką zbrodnię

Szef MS Zbigniew Ziobro (fot. PAP/Leszek Szymański)
Szef MS Zbigniew Ziobro (fot. PAP/Leszek Szymański)

Niestety UE nie dopuszcza jedynej sprawiedliwej kary za tak odrażającą zbrodnię – napisał w piątek na Twitterze szef MS Zbigniew Ziobro, odnosząc się do orzeczenia SN uchylającego złagodzony wyrok dla Steve'a V. za zgwałcenie i śmiertelne pobicie 3-letniego chłopca.

Kasacja w sprawie zgwałcenia i zabójstwa trzyletniego Nikosia z Wieruszowa

15 lat więzienia za zgwałcenie i zabicie trzyletniego chłopca to zdaniem Prokuratora Generalnego „rażąco łagodna” kara. Dlatego skierował on do...

zobacz więcej

W piątek Sąd Najwyższy uchylił złagodzony przez sąd apelacyjny z 25 do 15 lat więzienia wyrok dla V. za zgwałcenie i śmiertelne pobicie 3-letniego chłopca. – To, co zostało dokonane na ciele dziecka, przekracza granicę człowieczeństwa – uznał SN. Sprawą w związku z tym ponownie zajmie się łódzki sąd apelacyjny.

Kasację w tej sprawie złożył m.in. prokurator generalny Zbigniew Ziobro. „Nie zgodziłem się na skandalicznie niesprawiedliwy wyrok 15 lat dla sprawcy brutalnego gwałtu i zabójstwa trzyletniego Nikodema. Sąd Najwyższy uwzględnił moją kasację. Sprawa wróci do II instancji” – napisał Ziobro na Twitterze po orzeczeniu SN.

„Niestety UE nie dopuszcza jedynej sprawiedliwej kary za tak odrażającą zbrodnię” – dodał minister.

Sprawa doprowadzenia w 2017 r. do śmierci 3-letniego Nikodema z Wieruszowa (woj. łódzkie) odbiła się szerokim echem. Prokuratura oskarżyła w tej sprawie Steve'a V., posiadającego portugalskie i kanadyjskie obywatelstwo. Mężczyzna przez ponad tydzień znęcał się nad chłopcem, którym miał opiekować się pod nieobecność matki. Wyjątkowo brutalnie pobił i zgwałcił dziecko. Chłopiec mimo operacji, zmarł w szpitalu.

Sąd Okręgowy w Sieradzu skazał mężczyznę na 25 lat więzienia za zabójstwo. Jednak łódzki sąd apelacyjny zmienił kwalifikację czynu, uznając, że doszło do gwałtu i pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Wymierzył sprawcy karę 15 lat pozbawienia wolności i obowiązek zapłaty 100 tys. zł zadośćuczynienia dla matki dziecka.

Do wyroku sądu apelacyjnego krytycznie odnosili się m.in. czołowi politycy. – Najwyższe prawo bywa najwyższym bezprawiem; państwo wskutek takich wyroków przestaje być państwem prawa, a staje się oazą przestępców – komentował po tamtym wyroku premier Mateusz Morawiecki.

– Tego rodzaju wyrok jest szokujący – oceniał wtedy z kolei Ziobro. Jak mówił, nawet gdyby w sprawie chodziło o sam gwałt, „mężczyzna nie powinien nigdy wyjść na wolność”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej