RAPORT

Pogarda

Prezes PGNiG wyjaśnia, skąd obniżka cen gazu dla biznesu

Cena gazu na giełdach spada (fot. arch.PAP/M.Bielecki)
Cena gazu na giełdach spada (fot. arch.PAP/M.Bielecki)

Najnowsze

Popularne

25-proc. obniżka cen gazu dla klientów biznesowych PGNIG Obrót Detaliczny wynikała ze spadku cen na rynku gazu – oświadczył w piątek prezes PGNiG Paweł Majewski.

PGNiG obniża ceny gazu dla biznesu. Zmiany w cenniku już obowiązują

Największy sprzedawca detaliczny gazu, PGNiG Obrót Detaliczny obniża od piątku o 25 proc. ceny gazu dla odbiorców biznesowych – poinformowała...

zobacz więcej

Cennik PGNiG OD dla odbiorców innych niż taryfowani został obniżony, dlatego, że pojawiła się taka możliwość rynkowa – powiedział Majewski w radiu RMF. 14 stycznia największy detaliczny sprzedawca gazu PGNIG OD ogłosił, że do końca lutego obniża ceny w cenniku dla biznesu o 25 proc.

Cena gazu na giełdach spada, a obniżka za nimi podąża. Jeżeli te ceny dalej będą spadać, to spodziewam się, że ten cennik z jakimś opóźnieniem będzie podążał za notowaniami giełdowymi. Jeśli cena będzie rosła, to pewnie będzie rósł – stwierdził prezes PGNiG. Jak dodał, cena gazu na rynku dalej jest jednak 4-5 krotnie wyższa niż w ubiegłych latach w tym samym okresie. Podkreślił, że PGNiG na tej obniżce nie traci.

Natomiast klienci objęci taryfą płacą za gaz kilkukrotnie mniej niż koszt jego zakupu - zaznaczył. Wskazał, że stąd konieczność umożliwienia w specjalnej ustawie zrekompensowania PGNiG OD różnicy między rzeczywistym kosztem zakupu gazu, a tym, po ile sprzedaje odbiorcom taryfowanym. Do ustawy tej Senat zaproponował poprawki, zajmie się więc nią ponownie Sejm.

Majewski poinformował też, że trwają zabiegi dyplomatyczne w Norwegii, aby można było przenieść norweskie koncesje PGNiG do nowego podmiotu po planowanym przejęciu spółki przez PKN Orlen. – To jest operacja, która na pewno będzie wymagała także zgody norweskiego rządu; norweski rynek wydobycia gazu jest tak skonstruowany, że bez zgody norweskiego rządu nic się nie może wydarzyć – powiedział. Jak dodał, z tego, co wie "takie zabiegi są czynione, żeby umożliwić przejęcie tych koncesji".

Majewski odniósł się też do wtorkowego wystąpienia szefa PO Donalda Tuska, który pytał m.in. „co takiego się dzieje, że w Polsce te podwyżki cen gazu są właściwie największe w Europie, że cena rynkowa gazu w Polsce jest wyższa niż w Niemczech”. – To oświadczenie zawiera wiele nieprawd.(...) Jeśli chodzi o stwierdzenie "paliwo gazowe jest najdroższe w Polsce, droższe niż w innych krajach Europy" - jest to po prostu nieprawda – oświadczył Majewski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej