RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wsparcie wojskowe dla Ukrainy. Czechy zapowiadają wysłanie uzbrojenia

Czeski rząd rozważa wysłanie na Ukrainę amunicji artyleryjskiej (fot. PAP/EPA/BELARUS DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE, zdjęcie ilustracyjne)
Czeski rząd rozważa wysłanie na Ukrainę amunicji artyleryjskiej (fot. PAP/EPA/BELARUS DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE, zdjęcie ilustracyjne)

Czeskie Ministerstwo Obrony zapowiedziało wysłanie uzbrojenia na Ukrainę w związku z możliwą inwazją ze strony Rosji. Dalszą pomoc dla Ukrainy oraz poparcie ewentualnych sankcji wobec Rosji zapowiedział czeski resort dyplomacji.

Hiszpania wysyła na Morze Czarne swój okręt wojenny

Rząd Hiszpanii zapowiedział, że w sytuacji fiaska rozmów NATO-Rosja w sprawie kryzysu na Ukrainie i zaatakowania tego kraju przez Moskwę, Madryt...

zobacz więcej

Minister obrony Jana Czernochova przekazała, że  wniosek w sprawie wysłania na Ukrainę amunicji artyleryjskiej trafi w przyszłym tygodniu na posiedzenie czeskiego rządu. – Sytuacja na ukraińskich granicach jest niepokojąca, dlatego resort obrony zdecydował się wystąpić do rządu o udzielenie pomocy materialnej, o którą poprosiła nas strona ukraińska – powiedziała Jana Czernochova.

 Inne formy pomocy


 Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky poinformował, że rozważane są też inne formy pomocy. Dodał, że Republika Czeska jest przygotowana na najgorszy scenariusz. – Tym scenariuszem jest rosyjska inwazja na terytorium Ukrainy. Staramy się tego uniknąć. Nikt sobie tego nie życzy, dlatego prowadzone są intensywne rozmowy międzynarodowe – podkreślił szef czeskiej dyplomacji.

Władze w Pradze są też gotowe poprzeć ewentualne sankcje wobec Rosji. Liczą jednak na deeskalację napięcia i pokojowe zakończenie konfliktu.

Przeczytaj też: „Każdy scenariusz jest możliwy”. Szef BBN o sytuacji na Ukrainie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej