RAPORT

Wojna na Ukrainie

Obrona zewnętrznych granic UE. Ministrowie Polski, Litwy, Austrii i Grecji jednym głosem

– Odbyła się bardzo rzeczowa dyskusja. Większość delegacji krajowych uważa, że sprawa zewnętrznych granic Unii Europejskiej jest wspólną sprawą, a więc także są nią instalacje i nakłady finansowe, jakie ponoszą kraje graniczne – powiedział minister Mariusz Kamiński w Wilnie. Szef MSWiA wziął udział w Europejskiej Konferencji nt. Zarządzania Granicami, organizowanej wspólnie przez Polskę, Litwę, Austrię i Grecję.

Kamiński: Presja na Litwę i Polskę to odwet reżimu białoruskiego

Na granicach Polski i Litwy mamy do czynienia z cyniczną grą reżimu białoruskiego; jest to odwet, zemsta za to, że państwo polskie i państwo...

zobacz więcej

W spotkaniu uczestniczyli ministrowie spraw wewnętrznych państw członkowskich Unii Europejskiej, państw strefy Schengen, a także przedstawiciele unijnych instytucji i agencji (w tym m.in. Komisji Europejskiej, Europolu, Frontexu, Europejskiej Agencji Azylowej oraz Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej). Przed obradami ministrowie wizytowali litewsko-białoruską granicę, stanowiącą zewnętrzną granicę Unii Europejskiej – poinformowało w komunikacie MSWiA. 

 Europejska Konferencja nt. Zarządzania Granicami


 W trakcie obrad szef polskiego MSWiA podkreślił potrzebę wzmocnienia wspólnych wysiłków na rzecz ochrony granic zewnętrznych Wspólnoty. W obecnej sytuacji, gdy nielegalna migracja stała się instrumentem politycznym, stanowiącym jedno z zagrożeń dla bezpieczeństwa całej Unii Europejskiej, Polska uznaje za priorytetową konieczność skutecznej kontroli na całej długości granicy zewnętrznej UE, w tym ustanowienie barier fizycznych. Wszystkie granice zewnętrzne muszą być chronione na najwyższym poziomie bezpieczeństwa, aby zapewnić integralność i sprawne funkcjonowanie strefy Schengen – napisano. 

Szpital dostanie karetkę, którą przewożono nielegalnych migrantów

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach przekazała szpitalowi w Olecku (woj. warmińsko-mazurskie) karetkę, którą zabezpieczono w toku śledztwa dotyczącego...

zobacz więcej

Wspólne oświadczenie ministerialne


W kontekście skutecznego reagowania na ataki hybrydowe, wykorzystujące migrację w celu zdestabilizowania sytuacji w Unii Europejskiej, minister Mariusz Kamiński wskazał na potrzebę wprowadzenia wspólnych rozwiązań na poziomie prawa UE. Mają one zapewnić możliwość efektywnego i szybkiego działania oraz podjęcia zdecydowanych środków w walce z zagrożeniami. Przedstawione w grudniu 2021 r. propozycje legislacyjne Komisji Europejskiej w opinii Polski w niewystarczającym stopniu uwzględniają wnioski wyciągane z obecnej sytuacji. W trakcie spotkania podkreślano także konieczność zintensyfikowania unijnej współpracy z państwami trzecimi, w celu skutecznej realizacji powrotów migrantów do kraju pochodzenia – zaznaczono.

16 uczestników Europejskiej Konferencji nt. Zarządzania Granicami podpisało wspólne oświadczenie ministerialne, w którym deklarują współpracę w zakresie ochrony granic zewnętrznych Unii Europejskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej