RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Pojedyncze osobniki widywane są po stronie białoruskiej”. Resort środowiska o żubrach

Żaden żubr nie ucierpiał na granicy polsko-białoruskiej (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel)
Żaden żubr nie ucierpiał na granicy polsko-białoruskiej (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel)

Polskie służby, po weryfikacji terenowej, nie potwierdziły obecności żubrów na granicy polsko-białoruskiej – poinformowało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Tragiczna śmierć 20 żubrów? Ministerstwo o doniesieniach „Wyborczej”

Jeden z pracowników „Gazety Wyborczej” poinformował, że w Puszczy Białowieskiej „20 żubrów utknęło w śmiertelnej pułapce między polskimi i...

zobacz więcej

Jak wynika z opublikowanego na stronach resortu komunikatu, służby graniczne wraz z pracownikami Białowieskiego Parku Narodowego oraz ekspertami specjalizującymi się w ochronie żubrów, nie potwierdziły informacji, że między ogrodzeniami na wschodniej granicy kraju przebywa 20 żubrów.

Wskazano, że pojedyncze osobniki widywane są po stronie białoruskiej. Napisano, że od początku trudnej sytuacji na granicy polskie służby przyrodnicze, w tym pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego, pozostają w ścisłej współpracy ze służbami mundurowymi, monitorując sytuację przebywających tam zwierząt.

– Obserwowany na granicy martwy żubr – według oceny ekspertów – był w podeszłym wieku, a śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych – czytamy.

Dodano, że zgodnie z informacjami uzyskanymi z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w planowanym trwałym grodzeniu, w miejscach naturalnie występujących korytarzy migracji, przewidziano przejścia dla zwierząt.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej