RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ministerstwo Finansów Bułgarii wskazało datę wprowadzenia euro

Wejście kraju do strefy euro zaplanowano bez okresu przejściowego (fot. H.Foerster/Getty Images)
Wejście kraju do strefy euro zaplanowano bez okresu przejściowego (fot. H.Foerster/Getty Images)

Minister finansów Bułgarii Kirił Ananiew potwierdził w piątek, że rząd planuje wprowadzenie w kraju euro od 1 stycznia 2024 roku. Zapewnił, że przygotowania postępują i jest przekonany, że termin wejścia Bułgarii do eurolandu zostanie dotrzymany.

Dwie trzecie Polaków nie chce wprowadzenia euro. Czego się obawiamy?

Aż 65 proc. Polaków nie chce wprowadzenia euro – wynika z sondażu przeprowadzonego dla „Super Expressu”. Głównym powodem nieufności wobec wspólnej...

zobacz więcej

Rząd i bank centralny Bułgarii przedstawili plan wprowadzenia wspólnej waluty europejskiej od 2024 roku na początku lipca 2021 roku. Rok wcześniej Bułgaria została przyjęta do mechanizmu ERM II.

– Potwierdziliśmy nasz cel, jakim jest przyjęcie przez Bułgarię euro 1 stycznia 2024 roku. Technicznie wszystko postępuje dobrze, wykonujemy całą konieczną pracę, sądzę więc, że nie będzie problemów – powiedział Ananiew w wywiadzie dla agencji Reutera, odpowiadając na pytanie o datę wstąpienia kraju do strefy euro.

Przyjęcie euro przez Bułgarię zapowiedział wcześniej poprzedni gabinet premiera Bojko Borisowa.

Wejście kraju do strefy euro zaplanowano bez okresu przejściowego; data przyjęcia nowej waluty zbiegnie się z wprowadzeniem euro jako oficjalnego środka płatniczego. Przez pierwszy miesiąc od przyjęcia wspólnej waluty lew i euro będą wykorzystywane równolegle.

W ramach przygotowania do przyjęcia euro bułgarska waluta powinna przejść przez udział w mechanizmie walutowym ERM II, zwanym też „poczekalnią do strefy euro”, co najmniej do lipca 2022 roku. Potrzebne będą też pozytywne oceny Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego. Niezbędna będzie również zgoda państw eurolandu.

Bułgaria powinna też spełnić kryteria z Maastricht do członkostwa w strefie euro, w tym warunek niskiej inflacji. Dokument określa sposoby przeliczenia cen, depozytów bankowych i odsetek, a także wymiany gotówki w bankach. Określone są zmiany ustawodawcze, które trzeba wprowadzić w związku z wejściem do strefy euro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej