RAPORT

Wojna na Ukrainie

Scholz odrzucił propozycję spotkania z Bidenem ws. Ukrainy? Jest komentarz rządu

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odrzucił propozycję spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odrzucił propozycję spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odrzucił propozycję spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem w sprawie kryzysu na Ukrainie w najbliższym czasie – donosi w piątek niemiecki tygodnik „Der Spiegel”. „Trudno w to uwierzyć” – komentuje tygodnik. Niemiecki rząd dementuje tę informację.

Blinken: Przekroczenie granic Ukrainy przez Rosję spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią

USA i ich sojusznicy niezachwianie wspierają suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy – powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken. –...

zobacz więcej

Rzecznik niemieckiego rządu zdementował w piątek wieczorem informację, jaką podał wcześniej tego dnia „Der Spiegel”. Tygodnik utrzymuje, że Biden miał zaproponować Scholzowi osobiste spotkanie w Waszyngtonie. Byłaby to jednocześnie wizyta inauguracyjna niemieckiego kanclerza, jednak najważniejszym tematem miała być koordynacja wspólnych amerykańsko-niemieckich działań w związku z zagrożeniem wojną na Ukrainie.

W artykule pt. „Dlaczego Olaf Scholz nie ma czasu dla Joe Bidena?” jako powód odmowy Scholza podawane są zaplanowane na najbliższe dni wyjazdy i spotkania kanclerza.

Teraz poszukiwany jest nowy, dogodny dla obu stron termin wizyty. Do osobistej dyskusji Bidena i Scholza może dojść najwcześniej na początku lub w połowie lutego.

„Trudno w to uwierzyć” – komentuje „Der Spiegel”.

Według niemieckiego tygodnika „Rosja tworzy największe zagrożenie od czasu zakończenia zimnej wojnygromadząc ok. 100 tys. żołnierzy na granicy z Ukrainą (...), a kanclerz Niemiec uważa, że w związku ze swoim kalendarzem spotkań nie może znaleźć czasu dla amerykańskiego prezydenta”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej