RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polski Ład. Więcej beneficjentów ulgi dla klasy średniej. Premier podał szczegóły

Mateusz Morawiecki mówił o zmianach w Polskim Ładzie (fot. PAP/Albert Zawada)
Mateusz Morawiecki mówił o zmianach w Polskim Ładzie (fot. PAP/Albert Zawada)

Bierzemy odpowiedzialność za pomyłki w związku z Polskim Ładem i będziemy je korygować – powiedział premier Mateusz Morawiecki w cotygodniowym podcaście. Zapowiedział, że po przekroczenie limitu ulgi dla klasy średniej będzie obowiązywać zasada „złotówka za złotówkę”.

Rząd wprowadza korekty do Polskiego Ładu. Konferencja premiera Morawieckiego [WIDEO]

Rozszerzenie preferencji dla kasy średniej na dochody z emerytur, rent czy umów-zleceń, rozszerzenie ulgi dla samotnych rodziców czy gwarancja...

zobacz więcej

Na piątkowej konferencji prasowej premier poinformował o zmianach, jakie zostaną wprowadzone do podatkowego Polskiego Ładu, m.in. rozszerzeniu ulgi dla klasy średniej na wszystkich emerytów i rencistów, na zleceniobiorców i o rozszerzeniu ulgi dla samotnych rodziców. Zadeklarował, że jeśli ktokolwiek zarabiający do 12 tys. 800 zł brutto miesięcznie straci na Polskim Ładzie, będzie mógł rozliczyć się na zasadach z 2021 r.

W piątkowym odcinku swojego podcastu szef rządu przekonywał, że Polski Ład to strategia, jakiej nie było w Polsce od 30 lat, bardzo ambitna reforma podatkowa. – Każda zmiana na lepsze wymaga wysiłku i nie przychodzi od razu. Już teraz wiemy, gdzie mogły się pojawić pomyłki i co można zrobić, by nasz program udoskonalić – powiedział Morawiecki.

Dodał, że rząd bierze odpowiedzialność za pomyłki i będzie je korygować.

– Nie chcemy taniej siły roboczej, niesprawiedliwego systemu podatkowego, w którym najwyższe procentowo obciążenia ponosiły osoby o niższych dochodach. Prawda jest taka, że najczęściej wypłacana pensja w Polsce to ok. 3 tys. zł brutto – stwierdził premier. Zaznaczył, że reforma podatkowa sprawia, że osoby lepiej zarabiające nie będą uprzywilejowane kosztem tych mniej zarabiających.

Marczuk: Polski Ład nie spowoduje osłabienia polskiego biznesu

Polski Ład nie spowoduje osłabienia polskiego biznesu – powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Wskazał, że osoby...

zobacz więcej

Szef rządu zadeklarował, że pierwsze korekty do Polskiego Ładu zostały wprowadzone: "funkcjonariusze służb mundurowych już otrzymali wyrównania, nauczyciele otrzymają je lada dzień". Wymienił też kolejne usprawnienia, które będą wdrożone.

– Rozszerzamy preferencje dla klasy średniej m.in. na umowy zlecenia, emerytury, renty, zasiłki chorobowe i macierzyńskie. Z tym samych preferencji skorzystają także zawody, gdzie się stosuje wyższe koszty uzyskania przychodu np. nauczyciele akademiccy – oświadczył premier.

„Złotówka za złotówkę przy przekroczeniu limitu ulgi


Mateusz Morawiecki poinformował, że po przekroczeniu limitu ulgi dla klasy średniej będzie obowiązywać zasada „złotówka za złotówkę”. – Chciałbym rozwiać wątpliwości dotyczące ulgi dla klasy średniej: po przekroczeniu jej limitu będzie obowiązywać zasada złotówki za złotówkę – doprecyzował.

Jak mówił, rozszerzona będzie też ulga dla samotnie wychowujących dzieci. – Osoby o niższych dochodach dostaną pełny zwrot 1500 zł, nawet gdy zapłacą niższy podatek – powiedział.

Przekonywał, że Polski Ład to przełomowy program, bo pozwala obniżyć podatki dla ogromnej większość obywateli i poprawić jakość ochrony zdrowia. – Zapewne pojawią się jeszcze sprawy wymagające skorygowania, które będzie można udoskonalić – zapowiedział szef rządu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej