RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zaraza winduje ceny wieprzowiny. Pod nóż idą krokodyle

Wzrost cen wieprzowiny związany jest z epidemią afrykańskiego pomoru świń (fot. Warren Little/Getty Images)
Wzrost cen wieprzowiny związany jest z epidemią afrykańskiego pomoru świń (fot. Warren Little/Getty Images)

Wzrost cen wieprzowiny w Tajlandii związany z epidemią afrykańskiego pomoru świń (ASF) sprawił, że konsumenci masowo przerzucają się na znacznie tańsze i bogatsze w białko mięso krokodyli – podał w piątek dziennik „South China Morning Post”.

Wścieklizna w Warszawie. Tak wielu przypadków nie było od lat

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia wojewoda mazowiecki poinformował o wykryciu aż 105 przypadków wścieklizny na terenie województwa. Groźna...

zobacz więcej

Niedobory wieprzowiny i wysokie ceny tego najchętniej spożywanego w Tajlandii mięsa wywołały wybuchowy wzrost popytu na mięso krokodyli – ocenił branżowy portal Pork Business.

Cena wieprzowiny skoczyła do rekordowych 200 bahtów (24,30 zł) za kilogram, podczas gdy taką samą ilość mięsa krokodyla można w hurcie dostać już za około 70 bahtów (8,50 zł). To „zła wiadomość” dla około 10 tys. gadów hodowanych na fermie prowadzonej przez Wichaia Rungtaweechaia pod Bangkokiem – pisze „SCMP”.

„Z całego kraju przychodzą zapytania. Początkowo nie wiedziałem, jak poradzić sobie z takim popytem. Restauracje i handlarze mięsem chcą, by im wysyłać duże ilości (…), a inni klienci chcą tylko zamówić mięso krokodyla na spróbowanie, by samemu sobie je ugotować w domu” – powiedział Wichai.

W Tajlandii w celach spożywczych zabija się obecnie 20 tys. krokodyli miesięcznie, dwa razy więcej niż jeszcze kilka miesięcy temu – podał tajlandzki portal The Thaiger. Według „SCMP” niektóre fermy sprzedawały mięso głównie do Chin, ale pandemia COVID–19 utrudniła eksport.

Przyczyną boomu na rynku mięsa krokodyli jest kryzys na fermach trzody chlewnej. Po miesiącach zaprzeczeń tajlandzkie władze przyznały w ubiegłym tygodniu, że do kraju przedostał się ASF. By opanować epidemię, na fermach wybito tysiące zwierząt. Rząd zablokował też tymczasowo eksport wieprzowiny, aby złagodzić spadek podaży.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej