RAPORT

Pogarda

Mocny apel Morawieckiego: Panie Donaldzie! [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Kryzys energetyczny wywołany m.in. budową Nord Stream 2 uderza w miliony europejczyków. – Panie Donaldzie, proszę coś z tym zrobić – zaapelował premier Mateusz Morawiecki do szefa Europejskiej Partii Ludowej, która wspierała powstanie gazociągu i dała Rosji narzędzie szantażowania Unii. – Proszę nakłonić swoich kolegów z Niemiec, żeby zrezygnowali z bardzo szkodliwego projektu – powiedział. Morawiecki zaznaczył, że rząd obniża VAT na paliwo, gaz i energię, ale to nie wyrówna dramatycznych konsekwencji Nord Stream 2.

Najwyższa inflacja w historii Niemiec. Ekspert o konsekwencjach dla Polski

Dane napływające z Niemiec nie brzmią dobrze. Tamtejsza inflacja PPI w grudniu przyspieszyła do 24,2 proc. r/r przy wzroście m/m o 5 proc. Zdaniem...

zobacz więcej

Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki został zapytany o wysokie ceny energii. Donald Tusk i Platforma Obywatelska przekonują bowiem, że wysokie ceny to wina PiS.

Morawiecki przypomniał więc, że Donald Tusk był tym premierem, który „chciał podpisać umowę z Gazpromem na 25 lat, do 2037 roku”.

– Gdyby nie interwencja Komisji Europejskiej przeciw Donaldowi Tuskowi, prawdopodobnie polski rząd wtedy taką umowę by podpisał – zaznaczył premier.

Zobacz także:  Tusk atakuje Lewicę. Grzmi o współpracy Czarzasty-Kaczyński

Podkreślił, że byłoby to dla nas ogromnie niekorzystne.

Dodał, że Polska robi wszystko, aby ograniczać skutki rosyjskich spekulacji na rynku gazu i negatywnej polityki klimatycznej Unii Europejskiej. – To dlatego wprowadziliśmy obniżki podatku VAT na paliwa, energię elektryczną, na ciepło systemowe, gaz i inne rzeczy, jak żywność czy nawozy – stwierdził.

Morawiecki powiedział, że rząd wprowadził też ustawą propozycję obniżenia kosztów dla gospodarstw domowych poza taryfą. – Koszt przekracza 20 mld zł – stwierdził premier, ale wyjaśnił, że ma to na celu ograniczenie negatywnych skutków kryzysu gazowego.

„Scenariusz wojenny jest realny, ale…” Ekspert o tym, co rozzuchwaliło Putina

Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski podkreśla, że Ukraina to rozległe państwo, większe od Francji i mające sporo ponad 40 mln ludności. Ich...

zobacz więcej

Morawiecki ostro o Nord Stream 2


Premier zaznaczył, że ws. cen energii jest jeszcze jeden ważny aspekt.

Niemcy z Rosją postanowiły zbudować drugą nitkę Gazociągu Północnego. Projekt bardzo mocno wspierany przez Europejską Partię Ludową – zauważył.

Zobacz także:   Niemcy murem za Rosją kosztem Ukrainy. Świat oburzony. Lawina komentarzy

– Panie Donaldzie, to pan jest szefem Europejskiej Partii Ludowej. Proszę coś z tym zrobić. Proszę nakłonić swoich kolegów z Niemiec i Holandii, żeby zrezygnowali z bardzo szkodliwego projektu Nord Stream 2, dającego prezydentowi Władimirowi Putinowi narzędzie do dalszego podnoszenia cen – powiedział Morawiecki.

Jak ocenił, byłaby to walka ze skutkami i przyczynami kryzysu energetycznego jednocześnie. – Apeluję do Europejskiej Partii Ludowej, aby zrezygnowała z Nord Stream 2 – podsumował.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej