RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rząd wprowadza korekty do Polskiego Ładu. Konferencja premiera Morawieckiego [WIDEO]

Rozszerzenie preferencji dla kasy średniej i ulgi dla samotnych rodziców czy gwarancja wyrównania wpływów z 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego, a także dodatkowe wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami – to część korekt do Polskiego Ładu, ogłoszonych przez rząd. O zmianach mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Jeśli ktokolwiek zarabiający do 12 800 zł brutto miesięcznie traci na Polskim Ładzie, będzie mógł rozliczyć się na zasadach z 2021 – wyjaśnił szef rządu podkreślając, że do tej kwoty nikt w Polsce nie straci.

Skrócona kwarantanna, obowiązkowe badania. Rząd wprowadza nowe zasady walki z COVID-19

Kwarantanna zostanie skrócona z 10 do siedmiu dni – zdecydował rząd. Zmienią się też zasady dotyczące testowania na koronawirusa w aptekach; będą...

zobacz więcej

Jak mówił premier na konferencji prasowej, nakazał Ministerstwu Finansów prace „w trybie natychmiastowym i od początku roku te prace się toczą”. Wskazał, że już wyrównano np. wynagrodzenia dla mundurówek czy nauczycieli i „to są zmiany, które wprowadzamy”.

Kluczową zmianą ogłoszoną przez rząd, to „rozciągnięcie ulgi” – jak mówił Morawiecki – dla klasy średniej do poziom 12 800 zł na dochody z:

• emerytury i renty;
• umowy-zlecenia;
• opodatkowanych świadczeń z ZUS;
• nauczycieli akademickich i innych zawodów stosujących inne koszty uzyskania przychodu.

Rząd podkreśla, że osoby zarabiające do 12 800 zł brutto miesięcznie będą zyskiwać na reformie lub będzie ona dla nich neutralna, a korzystanie z rozwiązań będzie możliwe także przy zbiegu różnych rodzajów umów.

Konferencja Mateusza Morawieckiego [WIDEO]


Całość konferencji szefa polskiego rządu dot. części podatkowej:


Polski Ład. Rozszerzenie ulgi dla samotnych rodziców


Zgodnie z założeniami projektu samotni rodzice, których zarobki nie przekraczają miesięcznie 12 800 zł, zyskają lub zmiany będą dla nich neutralne. Z kolei osoby płacące niższy podatek niż 1500 zł (kwota ulgi) będą mogły otrzymać zwrot niewykorzystanej ulgi.

Z danych rządu wynika, że na zmianach korzysta 320 tys. podatników.

1 proc. dla organizacji pożytku publicznego


Na konferencji premiera padła również gwarancja w kierunku organizacji pożytku publicznego (OPP), że za rok podatkowy 2022 (a więc od roku 2023) nie otrzymają mniejszych wpływów z przekazywanego na ich konta 1 proc. podatku.

W 2022 r. OPP nie odczują zmian w podatkach i otrzymają środki według starych zasad – na podstawie rozliczenia podatku za 2021 r.

Co z funkcjonariuszami i żołnierzami?

Ekspert o Polskim Ładzie: Była wpadka rządu, ale za rok większość będzie zadowolona

Prof. Witold Modzelewski przypomina, jak po pojawieniu się epidemii COVID-19 przekonywano, że w Polsce będzie 2 mln bezrobotnych. Z kolei po...

zobacz więcej

Wprowadzane korekty mają też zapewnić żołnierzom i funkcjonariuszom służb mundurowych, że efekty reformy podatkowej będą dla nich korzystne lub przynajmniej neutralne – dla osób zarabiających do 12 800 zł rocznie.

Funkcjonariuszom i żołnierzom zwrócono już niewłaściwie pobrane zaliczki na podatek – zapewnia rząd.

Wsparcie przy zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami


Ten punkt zmian ma dotyczyć – wynika z informacji rządu – ponad 900 pracodawców i 100 tys. pracowników z niepełnosprawnościami. Przedsiębiorcy „pełniący szczególną rolę na rynku pracy” nie stracą na Polskim Ładzie; mają też otrzymać dodatkowe środki z PFRON (jeśli prowadzą ZFRON i ZWA).

Urząd skarbowy zwróci różnicę za 2022 rok?


Kolejna propozycja to gwarancja korzyści wynikających z Polskiego Ładu. Dotyczy osób zarabiających średnio do 12 800 zł brutto miesięcznie i wypełniających PIT-37. W ich przypadku, jeśli korzystniej wypada rozliczenie wg starych zasad – dostaną różnicę za 2022 r. ze strony Urzędu Skarbowego.

Zobacz także: „Trzeba wyjść poza bańkę”. Pokazali, ile zarabiają i ile zyskają Polacy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej