RAPORT

Wojna na Ukrainie

Skrócona kwarantanna, obowiązkowe badania. Rząd wprowadza nowe zasady walki z COVID-19

Kwarantanna zostanie skrócona z 10 do siedmiu dni – zdecydował rząd. Zmienią się też zasady dotyczące testowania na koronawirusa w aptekach; będą darmowe (opłacane przez NFZ), bez skierowania. Wprowadzony zostanie też obowiązek badania pacjentów powyżej 60. roku życia w ciągu 48 godzin od stwierdzenia zakażenia COVID-19.

Rekord zakażeń koronawirusem w Polsce – raport resortu zdrowia z 21 stycznia 2022

Tylu zakażeń nie było w Polsce od początku epidemii koronawirusa. Odnotowano 36 665 nowych przypadków – poinformowało w piątek 21 stycznia...

zobacz więcej

Darmowe testy w aptece


– Zwiększamy możliwości testowania – zapowiedział na konferencji premier Morawiecki. W związku z tym od 27 stycznia będzie można wykonać w aptekach darmowe testy antygenowe. By wykonać test, nadal nie będzie potrzebne skierowanie od lekarza. Wynik testu zostanie wpisany do Ewidencji Wjazdu do Polski.

Premier zapowiedział, że zwiększona zostanie baza łóżek covidowych i liczba zespołów ratownictwa medycznego. Przypomniał, że wprowadzono zalecenie pracy zdalnej dla administracji publicznej i samorządowej.

– Poleciłem administracji publicznej i zalecam administracji samorządowej jak najszybsze przejście w tryb zdalny, hybrydowy, tam gdzie tylko można. Również apeluję do przedsiębiorców, aby tych kilka najbliższych tygodni przepracowali w trybie zdalnym – powiedział.

Premier wskazywał, że najbardziej narażeni na zgon z powodu Covid-19 są seniorzy, osoby powyżej 60. roku życia. – Dlatego wdrażamy taki mechanizm, procedurę, że każdy, kto jest przetestowany pozytywnie, każdy pacjent, obywatel, który ma koronawirusa, będzie mógł w ciągu 48 godzin być zbadany (...) przez lekarza pierwszego kontaktu – poinformował Morawiecki.

Jak dodał, będzie możliwość zbadania również w domu. Jak zauważył, osobom starszym często ciężko jest opuszczać dom. Szef rządu zauważył, że „dla wielu starszych ludzi to bardzo ważne, by lekarz stetoskopem przebadał, czy coś tam już niedobrego dzieje się w płucach”.

Rząd wprowadza korekty do Polskiego Ładu. Konferencja premiera Morawieckiego [WIDEO]

Rozszerzenie preferencji dla kasy średniej na dochody z emerytur, rent czy umów-zleceń, rozszerzenie ulgi dla samotnych rodziców czy gwarancja...

zobacz więcej

– Dziś ta możliwość była, ale poprzez dodatkowe mechanizmy zachęcamy do tego z jednej strony wszystkich pacjentów i wprowadzamy procedury, które będą umożliwiały wykonanie tego kontaktu w ciągu 48 godzin – zaznaczył.

Morawiecki powołał też radę ds. walki z COVID-19. – W jej składzie znajdą się eksperci także z innych dziedzin niż medyczne – poinformował.

Kwarantanna skrócona


– Skracamy okres przebywania na kwarantannie do siedmiu dni. Korzystamy tutaj z doświadczenia innych krajów – powiedział szef rządu wskazując, że podobne rozwiązania wprowadziły także Niemcy, Francja, Belgia, Włochy czy Grecja. Zaznaczył, że jest to także zgodne z zaleceniami europejskich agencji.

– Przy tym wszystkim chcemy utrzymać możliwie wszystkie inne usługi medyczne, świadczenia medyczne, tak, by nie było sytuacji takiej, że ze względu na koronawirusa pozostała część służby zdrowia: onkologia, ortopedia i wszystkie inne – po prostu w dużym stopniu są zakłócone. Postaramy się zrobić wszystko, żeby uruchomić dodatkowe mechanizmy, które będą utrzymywały także aktywną, pozostałą część służby zdrowia – oświadczył Morawiecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej