RAPORT

Wojna na Ukrainie

Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji już u marszałek Sejmu

Zwiększenie emisji polskiej muzyki w programach stacji radiowych (fot. Shutterstock/Nejron Photo)
Zwiększenie emisji polskiej muzyki w programach stacji radiowych (fot. Shutterstock/Nejron Photo)

Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji został złożony do marszałka Sejmu – poinformował na Twitterze poseł Marek Suski (PiS). Proponowana nowelizacja przewiduje m.in. zwiększenie emisji polskiej muzyki w programach stacji radiowych.

Co zmienia nowelizacja ustawy medialnej? Sprawdź szczegóły

Po przyjęciu przez Sejm noweli ustawy o radiofonii i telewizji (i odrzuceniu weta Senatu) wybuchła medialna burza – politycy opozycji wieszczą...

zobacz więcej

Projekt nowelizacji zakłada, że nadawcy programów radiowych, z wyłączeniem programów tworzonych w całości w języku mniejszości narodowych, etnicznych lub w języku regionalnym, będą przeznaczać nie jak dotychczas 33 proc., ale co najmniej 50 proc. miesięcznego czasu nadawania w programie utworów słowno-muzycznych, na te wykonywane w języku polskim, a co najmniej 80 proc. (do tej pory było to 60 proc.) w godzinach od 5 do północy.

W nowelizacji przewidziano także „bonus” za nadawanie w godz. 5-24 utworów debiutantów. Ich czas antenowy będzie liczony jako 300 proc. czasu nadawania utworu. W uzasadnieniu do ustawy napisano, że „projektowana zmiana stanowi mechanizm wsparcia i promocji dla krajowych wykonawców utworów słowno-muzycznych”.

„Przedmiotowy mechanizm jest niezbędny z uwagi na straty jakie spowodowała w branży muzycznej epidemia wirusa SARS-CoV-2. Konieczność wprowadzenia dystansu społecznego oraz imprez masowych, a także innych spotkań w większych grupach uczestników spowodowała drastyczne ograniczenie możliwości dotarcia do szerokiej publiczności” – wskazali autorzy projektu.

Zobacz także: Prezydent podjął decyzję ws. ustawy medialnej


Ocenili, że „artyści posługujący się językiem polskim są dotknięci skutkami takiego stanu rzeczy w stopniu o wiele większym niż artyści, którzy tworzą w językach znacznie powszechniejszych na świecie, takich jak angielski, czy hiszpański”.

„Najbardziej popularne cyfrowe platformy muzyczne znacznie lepiej promują artystów tworzących w takich językach niż w języku polskim” – podkreślono.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej