
Rzecznik generalny TSUE stwierdził, że sądy mogą badać przepisy krajowe pod kątem zgodności z prawem Unii Europejskiej. „To nawoływanie do anarchizacji systemów prawnych krajów członkowskich” – ocenił europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Głos w sprawie zabrał już również wiceminister sprawiedliwości.
Niemieccy sędziowie uważają, że ws. afery dieslowej i nie tylko są pod presją polityków. Niezależnością wymiaru sprawiedliwości w Niemczech ma się...
zobacz więcej
– Prawo Unii stoi na przeszkodzie przepisowi krajowemu lub praktyce, zgodnie z którymi sądy krajowe nie są uprawnione do badania zgodności z prawem Unii przepisu krajowego, uznanego za zgodny z konstytucją na mocy orzeczenia trybunału konstytucyjnego państwa członkowskiego – ocenił w opublikowanej w czwartek opinii rzecznik generalny TSUE Anthony Michael Collins.
„Zasada niezawisłości sędziowskiej w związku z art. 2 TUE i art. 47 Karty praw podstawowych, stoi na przeszkodzie przepisowi krajowemu lub praktyce, zgodnie z którymi sądy krajowe nie są uprawnione do badania zgodności przepisu krajowego, uznanego za zgodny z konstytucją na mocy orzeczenia trybunału konstytucyjnego państwa członkowskiego, z przepisami prawa Unii. Zasada ta stoi na przeszkodzie możliwości wszczęcia postępowania dyscyplinarnego i zastosowaniu kar dyscyplinarnych wobec sędziego w związku z takim badaniem” – napisał w przedłożonej opinii przedstawiciel Trybunału.
Zobacz także: KE potrąci pieniądze z płatności należnych Polsce z budżetu UE
Sprawa, której dotyczy opinia, trafiła do TSUE z Rumunii. Sąd apelacyjny w mieście Krajowa zwrócił się do Trybunału z odesłaniem prejudycjalnym w celu rozstrzygnięcia, czy sędziemu krajowemu można zakazać badania zgodności z prawem Unii przepisu prawa, który został uznany za zgodny z konstytucją przez trybunał konstytucyjny państwa członkowskiego pod rygorem wszczęcia przeciwko niemu postępowania dyscyplinarnego i nałożenia sankcji.
W 2019 roku TSUE wydał przeciwko Niemcom wyrok ws. usług na rynku wewnętrznym. Przez dwa lata na władze w Berlinie nie nałożono kar ani nie...
zobacz więcej
Opinia TSUE znów budzi kontrowersje.
„Rzecznik generalny TSUE nawołuje do anarchizacji systemów prawnych krajów członkowskich UE! Wzywa sądy krajowe do wypowiadania posłuszeństwa krajowym trybunałom konstytucyjnym i podporządkowania się wyrokom TSUE” – ocenił na Twitterze europoseł Jacek Saryusz-Wolski.
Z kolei wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta zaznaczył, że w opinii rzecznika Trybunału, „pojęcie tożsamości narodowej (konstytucyjnej) jest niejasne”.
Zobacz także: Ziobro o zgodzie Tuska i Kopacz na zmianę zasad handlu emisjami: Będzie wniosek do TK
„Jedynym władnym organem, by zakreślić granice de facto suwerenności państw członkowskich jest... TSUE” – dodał. Sebastian Kaleta zaalarmował, że rzecznik Trybunału UE chce, by „TSUE stał się sądem konstytucyjnym dla każdego państwa członkowskiego”.
Rzecznik w swojej opinii stwierdził, że pojęcie tożsamości narodowej (konstytucyjnej) jest niejasne i jedynym władnym organem by zakreślić granice de facto suwerenności państw członkowskich jest...
— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) January 20, 2022
TSUE.
Rzecznik chce by TSUE stał się sądem konstytucyjnym dla każdego PCz. https://t.co/LYx6N6UJOw