RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rząd chce skuteczniej walczyć z fałszywymi telefonami i SMS-ami

Rząd chce też umożliwić operatorom sprawdzenie osoby rejestrującej telefony na kartę (fot. Shutterstock/Kostenko Maxim)
Rząd chce też umożliwić operatorom sprawdzenie osoby rejestrującej telefony na kartę (fot. Shutterstock/Kostenko Maxim)

Oznaczenia połączeń, które mogą być wykonywane z fałszywych numerów czy utrudnienie rejestracji telefonów „na kartę” na podstawie zmyślonych lub nieaktualnych danych to niektóre z rozwiązań, jakie chce wprowadzić rząd, aby skuteczniej walczyć z oszustami. Propozycje zostały przedstawione przez Kancelarię Premiera operatorom telekomunikacyjnym.

Biden przegrywa w cyberwojnę

Jednym z elementów wojny hybrydowej toczonej przez Rosję są cyberataki. Ich celem padła między innymi Polska. W Ameryce straty powodowane przez...

zobacz więcej

W ostatnich miesiącach oszuści coraz częściej dzwonią do ofiary wykorzystując technologię, która pozwala na zmianę wyświetlanego numeru telefonu; rzeczywisty – z jakiego jest wykonane połączenie – jest ukryty. Przestępca w ten sposób może podszyć się pod dowolną osobę lub instytucję zapisaną w kontaktach, na przykład infolinię banku. Taki atak nazywany jest spoofingiem telefonicznym.

Pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński wyjaśnił, że wspólnie z operatorami i Urzędem Komunikacji Elektronicznej chcą wypracować jak najprostsze rozwiązanie, które ograniczy oszustwa.

„Połączenie w numerze poprzedzone gwiazdką”


– Chcemy zaproponować proste oznaczenie, np. takie, w którym przychodzące połączenie w numerze było poprzedzone gwiazdką. To pozwoliłoby jednoznacznie ustalić, że coś jest nie tak, ponieważ dodanie takiego dodatkowego znaku oznacza, że dane połączenie nie wyświetli się nam tak, jak mamy je zapisane w książce telefonicznej – przekazał Cieszyński.

Zobacz także: Jak bronić się przed cyberatakiem? „Każdy może zadzwonić z twojego telefonu i nagadać głupot”

Za atakami hakerskimi na UE może stać Mińsk. Ustalenia amerykańskich ekspertów

Zespół hakerów powiązany z cyberoperacją Ghostwriter ma powiązania z białoruskim reżimem - ocenia amerykańska firma Mandiant zajmująca się...

zobacz więcej

Rząd chce też umożliwić operatorom sprawdzenie osoby rejestrującej telefony na kartę (dokładnie karty SIM pre-paid) w państwowym Rejestrze Dowodów Osobistych.

– Propozycja przewiduje, że operator telekomunikacyjny, któremu zostały podane konkretne dane, zawarte w rejestrze dowodów osobistych będzie mógł zweryfikować, czy te dane, które zostały mu przekazane, zgadzają się z tym, co jest w rejestrze, czyli nie ma mowy o dostępie operatora do danych obywatela, tylko o tym, aby zweryfikować, czy to, co zostało przekazane operatorowi, znajduje odzwierciedlenie w państwowych rejestrach – mówił pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa.

Sekretarz stanu w KPRM dodał, że Urząd Komunikacji Elektronicznej pracuje z operatorami nad rozwiązaniem, które wyeliminuje lub znacznie ograniczy podszywanie się przestępców pod kurierów, sklepy internetowe lub banki za pośrednictwem SMS-ów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej