RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zaskakujące słowa prof. Simona. Karczewski: Jestem wstrząśnięty

Prof. Krzysztof Simon (fot. PAP/Maciej Kulczyński)
Prof. Krzysztof Simon (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

Prof. Krzysztof Simon, były członek Rady Medycznej, ostro skrytykował działania rządu w sprawie epidemii. „Po co nam trzecia wojna światowa? Mamy ją na miejscu, z powodu głupoty części społeczeństwa, która nazywa się Zjednoczoną Prawicą” – powiedział. Senator PiS Stanisław Karczewski jest oburzony tymi słowami i oczekuje przeprosin. Simon „wszedł w buty funkcjonariuszy partyjnych opozycji. Obraża polityków Zjednoczonej Prawicy. Wstrząśnięty jestem postawą profesora i nie życzę sobie, żeby mnie i innych obrażał” – skomentował.

„To rolą rządu jest decydowanie”. Premier dziękuje odchodzącym członkom Rady Medycznej

Premier Mateusz Morawiecki podziękował odchodzącym członkom Rady Medycznej za współpracę, w szczególności za przygotowanie założeń Narodowego...

zobacz więcej

W „Rzeczpospolitej” ukazał się wywiad z prof. Krzysztofem Simonem, specjalistą w dziedzinie chorób zakaźnych, który wraz z kilkunastoma innymi ekspertami zrezygnował z bycia członkiem Rady Medycznej przy premierze.

Simon krytykując działania przeciwepidemiczne rządu stwierdził, że „minister zdrowia i premier nie przebili się przez swoje środowisko polityczne”. „(…) a trzeba pamiętać, że są w nim mądrzy ludzie, jak były minister zdrowia Bolesław Piecha i senator Jan Maria Jackowski, ale reszta towarzystwa w Zjednoczonej Prawicy budzi przerażenie intelektualne u przeciętnego człowieka”.

Dodawał przy tym, że konstrukcja Rady Medycznej „na takiej zasadzie, że my coś postulujemy i robimy, a potem się to nie przebija, nie ma sensu”.

W kolejnej części rozmowy Simon mówi, że Adam Niedzielski jest „jednym z najsprawniejszych ministrów”, z jakimi miał do czynienia.

„Niemniej jednak nie przełożyło się to na jakiekolwiek działania. Skala śmierci jest koszmarna. Po co nam trzecia wojna światowa? Mamy ją na miejscu, z powodu głupoty części społeczeństwa, która nazywa się Zjednoczoną Prawicą” – powiedział.

Dworczyk: 80 proc. rekomendacji Rady Medycznej zostało wprowadzonych w życie

Współpraca z Radą Medyczną była bardzo intensywna, 80 proc. jej rekomendacji zostało wprowadzonych w życie – powiedział w sobotę w Ząbkowicach...

zobacz więcej

Słowami Simona oburzony jest senator PiS Stanisław Karczewski. „Z przerażeniem, z oburzeniem i zażenowaniem przeczytałem wywiad z prof. Simonem. Wszedł w buty funkcjonariuszy partyjnych opozycji. Obraża polityków Zjednoczonej Prawicy. Wstrząśnięty jestem postawą prof. i nie życzę sobie, żeby mnie i innych obrażał” – napisał dodając, że on i jego środowisko czekają na przeprosiny.

W kwietniu 2020 r., kiedy w Polsce zaczynała się epidemia koronawirusa, Simon w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” określał ówczesne obostrzenia jako nadmierne. Ten sam ekspert kilka miesięcy wcześniej na specjalnej konferencji prasowej – zwołanej w związku z podejrzeniem koronawirusa u dwóch pacjentów wrocławskiego szpitala – ogłosił, że „nie ma zagrożenia epidemią koronawirusa”.

– Apeluję o zachowanie spokoju. W Polsce nie ma obecnie żadnego potwierdzonego przypadku zachorowania na koronawirusa. Wielu pacjentów myli zwykłe przeziębienie z objawami wirusa. Ludzie się zgłaszają z urojeniami, z pomówieniami. Każdy kichający twierdzi, że ma koronawirus – przekonywał Simon, wojewódzki specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych. Prosił też, żeby nie siać paniki, bo on niedługo spędza urlop w Indiach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej