RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemiecka firma zabroniła poświęcić polską pralnię dla bezdomnych

Wrocław. Otwarcie nowej pralni (fot. facebook.com/BratAlbert.Org)
Wrocław. Otwarcie nowej pralni (fot. facebook.com/BratAlbert.Org)

W noclegowni prowadzonej przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta została otwarta Pralnia Społecznie Odpowiedzialna. Według serwisu gosc.pl przy otwarciu pralni doszło jednak do bulwersującej sytuacji. Firma Henkel nie pozwoliła na poświęcenie pomieszczeń i sprzętu, bo jest „neutralna światopoglądowo”. Wcześniej to samo przedsiębiorstwo promowało akcje środowisk LGBT i włączało się w Miesiąc Dumy mniejszości seksualnych.

Atak na kościół. Zaskakująca decyzja sądu ws. drugiego z napastników

– Sąd nie zastosował tymczasowego aresztowania ws. drugiego z zatrzymanych – poinformowała w rozmowie z portalem tvp.info Aleksandra Skrzyniarz ze...

zobacz więcej

Powstanie pralni było inicjatywą Fundacji Społecznie Bezpieczni, Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta oraz firmy Henkel.

Oferta pralni bez wątpienia pomaga osobom bezdomnym i w trudnej sytuacji życiowej, społecznej czy zawodowej. Niestety ciągle zmagamy się z powszechną powierzchowną oceną ludzi. Dzięki temu, że będą wyglądać lepiej, będą mogli lepiej funkcjonować w społeczeństwie – zaznaczał podczas otwarcia nowego lokalu prezes Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Rafał Peroń.

– Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta wyspecjalizowało się i doskonale prowadzi projekty dedykowane osobom w kryzysie bezdomności i za to chciałbym podziękować – dodawał prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Zobacz także:   Samsung wycofuje reklamę z drag queen po krytyce społeczności muzułmańskiej

Podczas wydarzenia nie obyło się bez skandalu.

„Jest nam niezwykle przykro i pęka serce”


W wydarzeniu miał wziąć udział m.in. biskup Jacek Kiciński CMF, asystent kościelny Towarzystwa. Planowano, że poświęci on pomieszczenie i sprzęt.

Tragiczna śmierć 20 żubrów? Ministerstwo o doniesieniach „Wyborczej”

Jeden z pracowników „Gazety Wyborczej” poinformował, że w Puszczy Białowieskiej „20 żubrów utknęło w śmiertelnej pułapce między polskimi i...

zobacz więcej

„To nie spodobało się pracownikom firmy Henkel, która zasponsorowała całą pralnię i proszek. Sygnalizowali oni inny przebieg uroczystości (np. początkowo sugerowali, żeby biskup przemawiał ostatni). Później jednak zablokowali także poświęcenie, tłumacząc się polityką firmy, która ma być neutralna światopoglądowo” – relacjonuje portal gosc.pl.

„Polscy przedstawiciele firmy konsultowali to podobno nawet z niemiecką centralą, która kategorycznie zabroniła ceremonii poświęcenia, uznając to za niepotrzebny akt religijny” – dodano.

Zobacz także:   Ta szkoła popiera małżeństwa LGBT. Benedyktyni zrywają współpracę

Sam biskup w ostatniej chwili miał zostać poinformowany, że nie może poświęcić pralni w momencie oficjalnego otwarcia. Zezwolono mu jedynie, by po głównych organizatorach mógł zabrać głos. Wobec takiego postawienia sprawy bp Jacek Kiciński odjechał.

Urzędnicy reprezentujący władze Wrocławia zaznaczyli, że nie chcą komentować sprawy.

Z kolei prezes Koła Wrocławskiego TPBA Rafał Peroń powiedział: „Towarzystwo stoi bezwzględnie na stanowisku, że to poświęcenie powinno się odbyć. Byliśmy zaskoczeni stanowiskiem firmy Henkel. My nie ukrywamy swojego przywiązania do wartości chrześcijańskich. Dla nas jest to normalne i dlatego też zaprosiliśmy bp. Jacka, z którym współpracujemy na co dzień. Teraz jest nam niezwykle przykro i pęka nam serce, że doszło do tak niekomfortowej i niewłaściwej sytuacji”.

Ks. Cisło: Blokada kampanii PKWP przez Facebooka to akt chrystianofobii

Dyrektor polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie ksiądz prof. Waldemar Cisło ocenił w rozmowie z Polskim Radiem, że facebookowa blokada...

zobacz więcej

Wsparcie dla LGBT+


„Wielkim nieporozumieniem jest zatem cała sytuacja i postawa przedstawicieli firmy Henkel, zwłaszcza że harmonogram tego typu wydarzeń planuje się dużo wcześniej. Czy zatem nie było to celowe działanie? I czy faktycznie firma Henkel jest światopoglądowo neutralna, skoro np. na swoim kanale YouTube promuje środowiska LGBT? – zastanawiają się teraz publicyści tygodnika „Niedziela”.

Z informacji zamieszczonych na Facebooku firmy Henkel wynika, że oficjalnie angażowała się ona także w akcję Pride Month (Miesiąca Dumy mniejszości seksualnych) społeczności LGBTQ+.

Zobacz także:   Wykluczyli go za żarty o LGBT. Przyjaciel komika tłumaczy się ze wspólnego zdjęcia„Uczenie się o LGBTQ+ i wspólne podnoszenie na duchu poprzez podnoszenie świadomości na temat siły, jaką jest wnoszenie autentycznego »ja« do pracy, jest dla nas ważne” – pisała na swoim profilu w mediach społecznościowych kilka miesięcy temu firma Henkel.

Tłumaczono wówczas, że misją przedsiębiorstwa jest wspieranie kultury integracyjnej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej