RAPORT

Wojna na Ukrainie

USA oskarżają Białoruś o piractwo lotnicze. Chodzi o lot z Pratasiewiczem

Białoruski działacz opozycji Raman Pratasiewicz (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)
Białoruski działacz opozycji Raman Pratasiewicz (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)

Prokuratura federalna w Nowym Jorku skierowała w czwartek do sądu akt oskarżenia ws. wymuszonego lądowania samolotu Ryanair w maju 2021 roku w Mińsku. Oskarżyła w nim czterech białoruskich urzędników o piractwo lotnicze i fabrykowanie danych o alarmie bombowym.

KGB: Pratasiewicz „najemnikiem” z Donbasu. Sciapan Puciła: To rosyjska propaganda

Mój syn jest i był dziennikarzem. Także w Donbasie był jako dziennikarz – podkreśla matka Ramana Pratasiewicza, pytana o opublikowane w sieci...

zobacz więcej

„Białoruscy urzędnicy spreparowali dane na temat rzekomego zagrożenia, by wymusić na załodze zmianę trasy i wylądowanie w stolicy Białorusi, zamiast w Wilnie, dokąd zmierzał samolot linii Ryanair. (Chodziło o to, by) aresztować białoruskiego dziennikarza i działacza opozycji Ramana Pratasiewicza” – podkreślono w komunikacie ministerstwa sprawiedliwości USA, które pełni zarazem funkcję Prokuratury Generalnej.

W akcie oskarżenia wymieniono cztery osoby niosące odpowiedzialność za ubiegłoroczny incydent. Zarzut „piractwa lotniczego” kierowany jest pod adresem szefa BiełAeroNawigacji Leanida Czuro, jego zastępcy Aleha Kaziuczyca oraz dwóch pracowników białoruskiego KGB. „Cała czwórka przebywa na terytorium Białorusi” – zaznacza w komentarzu rosyjska agencja Interfaks.

Jak podkreślili w piśmie procesowym prokuratorzy federalni, „kontrolerzy lotów poinformowali kapitana samolotu Ryanar lecącego z Aten do Wilna, że otrzymali wiadomość o bombie na pokładzie”, gdy samolot znajdował się w białoruskiej przestrzeni powietrznej. Do eskortowania maszyny na lotnisko w Mińsku wysłano samolot MiG-29.

„Piloci zaaprobowali zmianę kursu i lądowanie w Mińsku po tym, jak białoruski kontroler ruchu lotniczego powołał się na »czerwony kod«, oznaczający realne zagrożenie wymagające natychmiastowego lądowania” – pisze Agencja Reutera.

Media: Pratasiewicz był obserwowany w Grecji przez rosyjskich agentów

Białoruski bloger i opozycjonista Raman Pratasiewicz był obserwowany w Grecji przez agentów z rosyjskimi paszportami – informują niezależne mińskie...

zobacz więcej

W ocenie nowojorskich prokuratorów federalnych pracownicy BiełAeroNawigacji i pracownicy byli kluczowymi uczestnikami spisku „zawiązanemu w celu aresztowania Ramana Pratasiewicza i jego partnerki, Rosjanki Sofii Sapiegi, którzy znajdowali się wśród setki pasażerów”.

Pratasiewicz – współzałożyciel opozycyjnego kanału Telegram Nexta odgrywającego ważna rolę podczas antyrządowych protestów na Białorusi po sfałszowaniu wyborów prezydenckich, jest od wielu miesięcy przetrzymywany w więzieniu. Podobny los spotkał jego partnerkę.

Samolot Ryanair, lot 4978, z 126 pasażerami, w tym czterema Amerykanami, zmierzał 23 maja minionego roku z Aten do Wilna. „Incydent wywołał międzynarodowe oburzenie. Ryanair oskarżył Białoruś o sponsorowane przez państwo terroryzmu” – przypomina ABC. USA, Wielka Brytania i oraz kraje Unii Europejskiej nałożyły w konsekwencji nowe sankcje na Mińsk – przypominają amerykańskie media.

Zobacz także: Mińsk publikuje nagranie z Pratasiewiczem


Pismo procesowe prokuratury federalnej trafiło do nowojorskiego sądu zaledwie w kilka dni po ogłoszeniu zakończenia prac nad raportem Rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) w sprawie feralnego lotu. W poniedziałek ICAO przekazała 193 państwom członkowskim ustalenia po dochodzeniu w sprawie wymuszonego lądowania samolotu.

Pratasiewicz w „wywiadzie” o białoruskiej opozycji i wspierających je Litwie i Polsce [WIDEO]

Aresztowany w maju białoruski opozycyjny dziennikarz Raman Pratasiewicz udzielił wywiadu białoruskiej telewizji państwowej, w którym skrytykował...

zobacz więcej

„Ponieważ ani bomba, ani (jakikolwiek) dowód na jej istnienie nie zostały znalezione podczas inspekcji samolotu przed wylotem z Aten w Grecji, ani podczas przeszukań na Białorusi i Litwie, uważa się, że zagrożenie wybuchem bomby było z założenia fałszywe” – napisano w raporcie.

Liczący 62 strony raport przedstawia sekwencję zdarzeń, analizę, odniesienia do prawa międzynarodowego oraz konkluzje i wskazania brakujących informacji. Dane przekazało 10 państw: Białoruś, Bułgaria, Grecja, Irlandia, Litwa, Niemcy, Polska, Rumunia, Ukraina i Wielka Brytania, a także m.in. organizacje lotnicze.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Raport zwraca uwagę na niejasności i braki w informacjach przekazanych przez Mińsk. Przedstawiciele Rady ICAO będą formalnie rozważać dalsze działania w tej sprawie podczas spotkania planowanego na 31 stycznia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej