RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tragiczna śmierć 20 żubrów? Ministerstwo o doniesieniach „Wyborczej”

Żubry w śmiertelnej pułapce? Ministerstwo dementuje (fot. PAP/Michał Zieliński)
Żubry w śmiertelnej pułapce? Ministerstwo dementuje (fot. PAP/Michał Zieliński)

Jeden z pracowników „Gazety Wyborczej” poinformował, że w Puszczy Białowieskiej „20 żubrów utknęło w śmiertelnej pułapce między polskimi i białoruskimi zasiekami”. Przyznał, że powołuje się m.in. na białoruskie źródła. Sprawę nagłośnili działacze Polski 2050 i lewicowi aktywiści. „Weryfikacja na gruncie nie potwierdziła tej informacji” – zapewnia Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska, główny konserwator przyrody. Co ciekawe, sprawa może mieć „drugie dno”.

Były dziennikarz „GW” zatrzymany. Razem z żoną przemycali migrantów z Iraku

Policjanci z Hajnówki zatrzymali w środę późnym popołudniem samochód osobowy. Podczas kontroli okazało się, że małżeństwo Polaków przewozi w nim...

zobacz więcej

„Gazeta Wyborcza” od początku kryzysu migracyjnego wywołanego przez białoruski reżim sprzeciwiała się budowie zapory na granicy. Na łamach pisma pojawiały się liczne materiały krytykujące decyzje polskich władz w tej sprawie. Publikujący na portalu wyborcza.pl osobiście szarpali i próbowali niszczyć ustawiane ogrodzenie.

Teraz „Wyborcza” przekazała z kolei informacje o „śmiertelnej pułapce”, w której znalazło się stado żubrów.

Zobacz także:   Opozycja traci w sondażach. „Wyborcza” zmienia narrację ws. granicy

„Uwaga niestety stało się to, czego się spodziewałem i przed czym ostrzegało wielu specjalistów. Między płotami w Puszczy powstały kieszenie które stały się śmiertelną pułapką dla zwierząt. Między białoruską sistiemą a polską concertiną (drutem żyletkowym) jest zamkniętych i skazanych de facto na śmierć głodową około 20 żubrów. To dość pewna informacja pochodząca i z białoruskich źródeł i polskich nazwijmy to wojskowych” – napisał na swoim koncie na Facebooku pracownik „Gazety Wyborczej”, którego zacytowano z artykule.

Dramaturgii całemu zdarzeniu dodało zamieszczone przez mężczyznę zdjęcie pokazujące martwego żubra. Zwierzę leżało dosłownie parę metrów od zasieków z drutem kolczastym.

„Scenariusz wojenny jest realny, ale…” Ekspert o tym, co rozzuchwaliło Putina

Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski podkreśla, że Ukraina to rozległe państwo, większe od Francji i mające sporo ponad 40 mln ludności. Ich...

zobacz więcej

Śmierć żubra w podeszłym wieku


W tym miejscu warto podkreślić, że pracownik „Wyborczej” powoływał się na białoruskie źródła. Tymczasem media propagandowe z Moskwy i Mińska wielokrotnie w czasie ostatniego roku rozpowszechniały nieprawdziwe informacje o tragedii zwierząt. Sugerowano, że przez polskie służby, które próbują uszczelnić granicę, cierpi m.in. wiele łosi - więcej na ten temat   TUTAJ. Lewicowy dziennik często powoływał się na białoruskie służby również w innych sprawach, co wywoływało szereg kontrowersji - więcej na ten temat  TUTAJ.

W sprawie zareagowała więc Małgorzata Golińska.

Wiceminister klimatu i środowiska poinformowała, że polskie służby graniczne wspólnie z pracownikami Białowieskiego Parku Narodowego i ekspertami od żubrów, kilka dni temu otrzymały ze strony Białorusi sygnał o przebywaniu 20 żubrów między grodzeniami. „Weryfikacja na gruncie nie potwierdziła tej informacji” – zaznaczyła.


 Zobacz także:   Oskarżył Polaków o „przepędzenie Kurdów”. Pracuje dla Oko.press

Zaznaczyła, że pojedyncze osobniki widywane są czasem po stronie Białorusi. „Zaobserwowaliśmy również martwego żubra (to prawdopobnie właśnie osobnik ze zdjęcia Adama Wajraka). Według oceny ekspertów żubr był w podeszłym wieku, a śmierć z przyczyn naturalnych. Poniżej foto zrobione od polskiej strony” – napisała publikując fotografię.

W rozmowie z portalem tvp.info rzeczniczka straży granicznej por. Anna Michalska przyznała, że „polskie patrole widziały od czasu do czasu w pobliżu granicy pojedynczego żubra, który wyglądał na chorego i zapewne to mogła być przyczyna zgonu żubra widocznego na zdjęciu”.

– Informację o zranionym żubrze podaje białoruska służba graniczna. Nie jest możliwe, aby żubr zranił się o ogrodzenie, gdyż concertina zabezpieczona jest siatką, która chroni zwierzęta. Co najważniejsze, gdyby żubr próbował przedostać się przez ogrodzenie to w tym miejscu ogrodzenie, lub siatka ochronna zostałyby mocno zniszczone. Żadnych uszkodzeń tego typu nie odnotowaliśmy. Ogrodzenia/siatki ochronne są na bieżąco sprawdzane i naprawiane ze względu na presję migracyjną. Jedyne uszkodzenia w ogrodzeniu/siatce, które stwierdzaliśmy powstały w wyniku cięcia drutu nożycami – podkreśliła.

Tragedia w Puszczy Białowieskiej. Utonęło 21 żubrów

W okolicach wsi Masuszyn Wielki po białoruskiej stronie Puszczy Białowieskiej doszło do tragedii. Pod stadem żubrów załamał się lód. Utonęło 21...

zobacz więcej

Białoruska zemsta?


Golińska zapewniła, że od początku trudnej sytuacji na granicy, polskie służby ochrony przyrody, w tym pracownicy Parku Narodowego, pozostają w ścisłej współpracy ze służbami mundurowymi, monitorując sytuację przebywających tam zwierząt. „Jeśli zauważamy sytuacje dla nich niebezpieczne, reagujemy” – zaznaczyła.

Jak podkreśliła, także w planowanym trwałym grodzeniu, w miejscach naturalnie występujących korytarzy migracji, zostały przewidziane przejścia dla zwierząt.

Zobacz także:   „GW”: Pani Bożena ma emeryturę 22 tys. Polski Ład zabierze jej 1,2 tys.

„Abstrahując od powyższego, zwracam uwagę, że informacja o rzekomo uwięzionych między grodzeniami żubrach wypłynęła do nas tuż po tym, jak Biełsat TV podała informację o śmierci 21 żubrów na terenie Białorusi” – zaznaczyła wiceminister.

O co chodzi? Tydzień temu media biegły informacje, że w okolicach wsi Masuszyn Wielki po białoruskiej stronie Puszczy Białowieskiej doszło do tragedii. Pod stadem żubrów załamał się lód. Utonęło 21 zwierząt. Wiele wskazuje więc na to, że aby przykryć tamte informacje, białoruskie służby propagandowe mogły spróbować wykreować historię o innej tragedii zwierząt i starać się obarczyć winą stronę polską.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej