RAPORT

Pogarda

Był hejt i nazywanie „szmatą”. Platforma zupełnie zmieniła zdanie o Kukizie

Paweł Kukiz (fot.  PAP/Andrzej Lange)
Paweł Kukiz (fot. PAP/Andrzej Lange)

Najnowsze

Popularne

Paweł Kukiz jest albo kompletnym durniem, który nie rozumie, co się dzieje, albo sprzedajną szmatą – mówił jeszcze kilka miesięcy temu Radosław Sikorski po głosowaniu w Sejmie nad ustawą medialną. Kukiza odsądzano wówczas od czci i wiary. Teraz wszystko się zmieniło, bo polityk chce powołania komisji śledczej ds. m.in. Pegasusa. – Dochowuje wartości demokratycznych – mówi Grzegorz Schetyna.

Kukiz o alkoholu w Sejmie. Odpowiedział wprost

Różnego rodzaju hucpy, które się dzieją w Sejmie, nie są wyrazem politycznego buntu, tylko odurzenia alkoholowego, co do tego nie ma wątpliwości –...

zobacz więcej

Hejt i zmasowany atak polityków i mediów na Pawła Kukiza rozpoczął się w połowie sierpnia po głosowaniu w Sejmie nad ustawą medialną. Wówczas czterej posłowie Kukiz'15 najpierw zagłosowali za odroczeniem obrad Sejmu, a potem, gdy odbyła się reasumpcja tego głosowania, trzech z nich, w tym Kukiz, opowiedziało się przeciwko odroczeniu. Ostatecznie Kukiz zagłosował za nowelizacją ustawy, która zmieniała zasady przyznawania koncesji dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego.

Hejt na Kukiza


Kukiz wyjaśniał wtedy, że w pierwszym głosowaniu nad odroczeniem obrad jego koło popełniło błąd. – To była pomyłka. Jarosław Sachajko, który prowadził u nas to głosowanie, popełnił błąd – stwierdził Kukiz i dodał, że Sachajko był przekonany, że głosowanie dotyczy innej sprawy.

Na parlamentarzystów popierających ustawę medialną wylała się fala hejtu i języka nienawiści. Najbardziej ucierpiał na tym właśnie Kukiz, którego – tu jeden z wielu przykładów – europoseł Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski nazwał „sprzedajną szmatą”.

Wniosek o komisję śledczą w sprawie podsłuchów. Obejmuje czas od 2007 r.

Mamy gotowy wniosek ws. powołania komisji śledczej w sprawie podsłuchów w latach 2007-21 – poinformował lider Kukiz'15. Paweł Kukiz deklaruje też,...

zobacz więcej

– Paweł Kukiz jest albo kompletnym durniem, który nie rozumie, co się dzieje, albo sprzedajną szmatą – powiedział wówczas Sikorski. Prowadząca program TVN Monika Olejnik nie zareagowała na te obraźliwe słowa.

– Widać, że to w tej stacji jest praktyką, że dziennikarze nie reagują – komentował wystąpienie Sikorskiego Kukiz. – Dziwię się, że stacja TVN nie ubolewała w sytuacji wypowiedzi obraźliwych, które płynęły z ust Sikorskiego. Być może też chcą wyrazić ubolewanie, ale ponieważ to są wolne media, to idzie to wszystko bardzo wolno – podkreślił wtedy.

Hejterski spot PO


Hejt płynął też ze spotu Platformy Obywatelskiej. Z pełnego wulgaryzmów spotu dowiedzieliśmy się, że postawa Kukiza to „sku***wo”, a on sam jest „k***wą”, którą do zmiany decyzji ws. głosowania ustawy medialnej przekonały pieniądze. O Kukizie pisał też radny powiatu namysłowskiego z PO Krzysztof Szyndlarewicz : „K***a, szmata, w gównie utopiony”.

TVN bojkotuje Kukiza. Zemsta za głosowanie w Sejmie?

Lider ruchu Kukiz’15 Paweł Kukiz przez lata gościł w najważniejszych programach stacji TVN. W lipcu poparł jednak ustawę medialną, która miała...

zobacz więcej

Kukiz: Pokażcie, co dostałem


– Mówią, że sprzedałem się, a ja się pytam: za co się sprzedałem?. (Słyszę, że) „nie wiem, za co, ale za coś na pewno”. Nie wziąłem żadnego stanowiska czy spółki, a wszyscy chóralnie mówią, bo usłyszeli to w Sopocie. Za jakie, kobieto, pieniądze? Wskaż mi to, a nie oskarżaj mnie publicznie i nie rób takich rzeczy, bo to nie wolne media, tylko wolne żarty. Pokażcie mi, drogi Onecie i TVN-ie, co dostałem, ja i moi współpracownicy. Jedno stanowisko od 2015 r. – komentował Kukiz dodając, że „idzie (do polityki) za ludzi, a ci na niego plują”. – To mnie boli. Przepraszam za emocje, ale robią ze mnie złodzieja – dodawał.

W innym wywiadzie Kukiz stwierdził: „Przebili kilkakrotnie to, co się stało z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem, a to są ci sami, którzy po jego śmierci płakali i sprzeciwiali się mowie nienawiści. To te same media tzw. wolne, które kontestowały język debaty publicznej, podgrzewają ten hejt”.

Poseł Paweł Sachajko wobec fali hejtu, jaka spadła na Kukiza, informował, że polityk zastanawiał się nad złożeniem mandatu.

– PO spuściła swoje wilki ze smyczy atakując nas. Każdy ma inną wrażliwość. Paweł jako wieloletni artysta jest może bardziej wrażliwy niż ja. Mnie też taki hejt bardzo boli, bo tam nie ma żadnej merytoryki. To jest może takie chwilowe załamanie i pokazanie opinii publicznej, z czym on musi się na co dzień mierzyć – mówił tvp.info poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko. Teraz środowisko Platformy o Kukizie wypowiada się zupełnie inaczej niż jeszcze kilka miesięcy temu. Dlaczego?

Komisja ds. podsłuchów


Na początku stycznia Paweł Kukiz informował, że jego ugrupowanie ma gotowy wniosek w sprawie powołania komisji śledczej w sprawie podsłuchów w latach 2007-2021. Aby wnieść projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej, należy zebrać podpisy co najmniej 46 posłów.

Lider Kukiz'15 wysłał więc swój wniosek do wszystkich klubów i kół wraz z prośbą o poparcie inicjatywy. W środę powiedział, że projekt uchwały miałby objąć także lata 2005-06, co – jak dodał – skłoniło PSL do wsparcia.

Paweł Kukiz zdradza, do czego usilnie namawia go Jarosław Kaczyński

Był taki moment, że wyłem wewnętrznie, że moja obecność w Sejmie nie ma sensu, bo nic nie mogę zrobić. To zmieniło się w momencie podpisania umowy...

zobacz więcej

Przedstawiciele PiS zapowiedzieli, że nie poprą propozycji powołania sejmowej komisji śledczej w tej sprawie. Według rzecznika rządu komisja nie byłaby w stanie wyjaśnić jakichkolwiek wątpliwości. Sceptycyzm wobec tego pomysłu wraził też w czwartek szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Jego zdaniem powołanie takiej komisji śledczej to „teatrzyk”.

O Kukizie mówił w Radiu Plus był szef PO Grzegorz Schetyna. – Każdy głos po stronie opozycyjnej jest ważny. Jeżeli Paweł Kukiz oferuje inicjatywę w tak ważnej sprawie jak podsłuchy opozycji, to zawsze ma to sens i uważam, że to tworzy nową jakość. To ważna sprawa. Ta rzecz dotyczy jakości polskiej demokracji – powiedział poseł.

– Znam Pawła Kukiza dobre 30 lat, ponad 30 lat, pamiętam bardzo dobre czasy naszej współpracy i troszkę trudniejsze, natomiast jedno chcę powiedzieć. Został wybrany z list PSL, Koalicji Polskiej, czyli z list opozycji. Noblesse oblige. On nie jest przedstawicielem tylko wyborców, ale także tych, z której listy startował i musi czuć pewnego rodzaju zobowiązanie i cieszę się, że tutaj dochowuje wartości demokratycznych, praworządnych, pilnuje tych rzeczy. Jest z nami, po stronie opozycyjnej w tej ważnej kwestii. Jest przeciwko łamaniu prawa i nielegalnym podsłuchom. Dlatego uważam, że to jest ważne i liczę, że w dobry sposób przeprowadzimy to głosowanie i podjęcie tej decyzji przez parlament – komentował Schetyna.

Propozycję Kukiza popiera lider Platformy Donald Tusk i Borys Budka, z którym Kukiz odbył już rozmowę. – Pod wnioskiem o powołanie komisji śledczej w sprawie inwigilacji w latach 2005-2021 są podpisy KO, Lewicy, PSL, Polski 2050, Konfederacji i Kukiz'15 – poinformował lider PO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej