RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rezolucja ONZ o Holocauście. „Ważne, by upominać się o prawdę”

Ważne jest, aby za każdym razem mówić prawdę. Po drugie, aby upominać się o tę prawdę – powiedziała w programie „#Jedziemy” w TVP Info europosłanka PiS Anna Zalewska. Skomentowała w ten sposób rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ dot. zaprzeczania Holokaustowi z „polskimi” poprawkami.

Wiceszef MSZ o publikacji „The New Yorker”: Wypaczanie historii Holocaustu

Publikacja amerykańskiego tygodnika „The New Yorker” jest skandaliczna; próbuje kreować odpowiedzialność Polski za zagładę Żydów w trakcie II wojny...

zobacz więcej

Rezolucja została przyjęta w 80. rocznicę konferencji w Wannsee, kiedy grupa niemieckich przywódców III Rzeszy ustaliła plan „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”.

Anna Zalewska przypomniała, że „kilka lat temu zadbaliśmy o to, by historia wróciła do polskich szkół”. – Po to, żeby cierpliwie przez następnych kilkanaście lat uczyć młodych czym był Holokaust – wskazała.

– Polska jest jednym z niewielu krajów na świecie, gdzie w każdym typie szkół, na każdym etapie ma historię Holokaustu. Oprócz tego całą literaturę na lekcjach języka polskiego, co ma dodatkowo wzbogacić wiedzę – zwracała uwagę. – Ważne jest, aby za każdym razem mówić prawdę. Po drugie, aby upominać się o tę prawdę – dodała.

Przyjęta jednogłośnie rezolucja jest pierwszym przyjętym przez wszystkie państwa członkowskie oficjalnym dokumentem ONZ, w którym zawarto definicję Holokaustu opierającą się na tej przyjętej w 2013 r. przez Międzynarodowy Sojusz na Rzecz Pamięci o Holokauście (International Holocaust Remembrance Alliance, IHRA); członkiem tego Sojuszu jest także Polska.

ONZ uwzględnił polskie poprawki. Rezolucja dotycząca Holokaustu przyjęta jednogłośnie

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło jednogłośnie rezolucję ws. zaprzeczania Holokaustowi. W rezolucji znalazły się poprawki proponowane przez...

zobacz więcej

Rezolucja ONZ


Jak podkreśliło Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ, w tekście znalazły się proponowane przez Polskę poprawki. Chodzi m.in. o fakt, że według definicji IHRA do negacji Holokaustu i zniekształcanie prawdy o nim zalicza się również próby rozmycia odpowiedzialności za utworzenie niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów śmierci poprzez obarczanie winą innych narodów, co ma znaczenie wobec powtarzających się sformułowań o „polskich obozach śmierci”.

Wśród innych proponowanych przez Polskę poprawek znalazły się fragmenty honorujące odwagę i poświęcenie członków ruchów oporu prowadzących walkę z nazistami, a także wyrażające uznanie dla osób ratujących i pomagających ratować Żydów.

W rezolucji wyraźnie zaznaczono też, że wśród ofiar niemieckich obozów byli przedstawiciele innych narodowości, włączono też wyrazy uznania dla państw członkowskich aktywnie zaangażowanych w pielęgnowanie miejsc pamięci o Holokauście i jego ofiarach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej