RAPORT

Wojna na Ukrainie

Największa inflacja w Europie i USA od dekad

Inflacja w Europie i USA (fot. Shutterstock/YueStock)
Inflacja w Europie i USA (fot. Shutterstock/YueStock)

Dane z Europy i Stanów Zjednoczonych wskazują, że świat zmaga się z nienotowaną od dekad inflacją. Coraz wyższe są ceny gazu, żywności i paliwa. W Stanach Zjednoczonych inflacja w grudniu w ujęciu rocznym wyniosła 7 proc., co jest najwyższym poziomem od 1982 r. W Wielkiej Brytanii i Niemczech wzrost cen jest największy od 30 lat, w Holandii od wprowadzenia euro 20 lat temu.

Najwyższa inflacja w historii Niemiec. Ekspert o konsekwencjach dla Polski

Dane napływające z Niemiec nie brzmią dobrze. Tamtejsza inflacja PPI w grudniu przyspieszyła do 24,2 proc. r/r przy wzroście m/m o 5 proc. Zdaniem...

zobacz więcej

Według szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella wzrost cen jest „poważnym zagrożeniem” dla gospodarki i największą przeszkodą ku jej pełnej odbudowie po pandemii. Sondaże wskazują też, że jest ona jednym z największych problemów politycznych ciągnących w dół notowania prezydenta Joego Bidena.

Inflacja w Europie największa od dekady


Jednak nie tylko USA borykają się z problemem gwałtownie wzrastającej inflacji. Ceny rosną w całej Europie.

Zjawisko wysokiej inflacji w Wielkiej Brytanii zaczęło narastać wiosną 2021 r. W grudniu roczna stopa inflacji wzrosła do 5,4 proc., czyli najwyższego poziomu od marca 1992 r.

W swojej grudniowej prognozie Bank Anglii przewidywał, że szczyt inflacji nastąpi w kwietniu 2022 r., gdy dojdzie ona do 6 proc., ale część analityków obawia się, że szczyt będzie na poziomie nie 6 proc., lecz 7 proc.

Na Węgrzech inflacja rok do roku w grudniu 2021 r. wyniosła 7,4 proc. To najwyższy wskaźnik od 2007 r. Najbardziej wzrosły ceny paliwa (o 25,9 proc.) i tytoniu (o 12,7 proc.). Ceny żywności podniosły się średnio o 8 proc. Według metody stosowanej przez Europejski Urząd Statystyczny Eurostat inflacja w Holandii nadal rośnie i wyniosła w grudniu 6,4 proc. w skali roku. To największy wzrost od wprowadzenia euro w 2002 r. W listopadzie wzrost cen towarów i usług wyniósł 5,9 proc. i zdaniem Holenderskiego Urzędu Statystycznego (CBS) był konsekwencją gwałtownego wzrostu cen gazu, energii elektrycznej i paliw. Jednocześnie, podobnie jak w innych krajach, rosły ceny żywności, alkoholu i tytoniu.

Najwyższa inflacja w Niemczech od dziesięcioleci. Zaskakuje ekspertów

W październiku inflacja w Niemczech wyniosła 4,5 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku; w związku z tym osiągnęła już najwyższy...

zobacz więcej

W Niemczech w ubiegłym roku odnotowano najwyższą stopę inflacji od niemal 30 lat. We wrześniu inflacja przekroczyła granicę 4 proc. W listopadzie wyniosła 5,2 proc. Według wstępnych szacunków, ceny konsumpcyjne w grudniu były w Niemczech o 5,3 proc. wyższe niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.

Do rekordów dochodzi na Ukrainie. Średnioroczna inflacja za 2021 r. u naszych wschodnich sąsiadów wyniosła 10 proc. Średnie ceny artykułów spożywczych w grudniu 2021 roku w porównaniu z grudniem 2020 r. wzrosły o ok. 13 proc. Narodowy Bank Ukrainy oczekuje spadku inflacji do 5 proc. pod koniec 2022 r.

Według wstępnych danych bułgarskiego Krajowego Instytutu Statystycznego w grudniu inflacja w Bułgarii wyniosła 7,8 proc. w stosunku do grudnia 2020 r. To najwyższy wskaźnik w ciągu ostatnich 10 lat. Projekt budżetu na 2022 r., który ma zostać przyjęty w marcu, zakłada spadek inflacji do 4,9 proc. w skali rocznej.

Zobacz także: Hiszpański dziennik: Polska obniża znacznie podatki, by stawić czoła podwyższonej inflacji


Jak podaje Instytut Statystyczny Istat, roczna inflacja we Włoszech wyniosła w grudniu 3,9 proc. Jest najwyższa od 2012 r. Instytut zaznaczył, że główną siłą napędową inflacji jest wzrost cen energii. 3,9-proc. inflacja oznacza, że wydatki każdej rodziny na konsumpcję wzrosną w tym roku średnio o ok. 1,2 tys. euro – prognozuje organizacja obrony praw konsumentów Codacons. Według jej ekspertów we Włoszech trwa „prawdziwy kryzys cenowy, który pogłębi się w najbliższych miesiącach”.

Skąd tak wysoka inflacja w Polsce i na świecie? Przyczyn jest kilka

Inflacja od tygodni zajmuje jedno z głównych miejsc w mediach. Nie bez powodu – wzrost cen dotyka zwykłych obywateli dużo mocniej niż polityczne...

zobacz więcej

W Szwecji w grudniu 2021 r. odnotowano inflację na poziomie 4,1 proc. w ujęciu rocznym (wskaźnik KPIF). Był to najwyższy wzrost cen w tym kraju od prawie 30 lat.

Francja radzi sobie stosunkowo dobrze względem innych krajów europejskich. Jak podał Narodowy Instytut Statystyczny INSEE, inflacja przyspieszyła w całym 2021 r. do 1,6 proc. średniorocznie. Instytut potwierdził także nieco wcześniej tego samego dnia wzrost cen konsumpcyjnych we Francji o 2,8 proc. w grudniu r/r.

Także Portugalia jest jednym z państw UE, które w najmniejszym stopniu doświadczają inflacji. Z szacunków rządu Antonio Costy przedstawionych w połowie stycznia wynika, że poziom inflacji wynosił tam 2,6 proc., podczas gdy średnia unijna wynosiła wówczas 4,9 proc. W całym 2021 r. średni poziom inflacji w Portugalii wyniósł 1,3 proc.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Hiszpania ze swoją szybko rosnącą inflacją znajduje się w zupełnie innej sytuacji niż Portugalia. W grudniu przekroczyła inflacja przekroczyła 6,7 proc., czyli poziom nienotowany w Hiszpanii od dekad. Bank centralny Hiszpanii, który w najbliższym czasie ma podać dokładne liczby dot. inflacji w minionym roku, oszacował, że w 2021 r. sięgnęła ona poziomu 3,7 proc.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Dane europejskie i amerykańskie ustępują jednak katastrofalnej sytuacji w Turcji. W ciągu 2021 r. wartość liry tureckiej spadła o 40 proc. Inflacja w grudniu wynosiła ponad 36 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej