RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sankcje wobec Rosji. Ważna deklaracja Białego Domu

Janet Yellen: w przypadku inwazji na Ukrainę nałożymy poważne restrykcje na Rosję (fot. Shutterstock)
Janet Yellen: w przypadku inwazji na Ukrainę nałożymy poważne restrykcje na Rosję (fot. Shutterstock)

Departament Skarbu USA jest przygotowany do tego, by bezzwłocznie nałożyć poważne sankcje na Rosję, jeśli ta zaatakuje Ukrainę - oświadczyła szefowa resortu finansów Janet Yellen.

„Scenariusz wojenny jest realny, ale…” Ekspert o tym, co rozzuchwaliło Putina

Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski podkreśla, że Ukraina to rozległe państwo, większe od Francji i mające sporo ponad 40 mln ludności. Ich...

zobacz więcej

Yellen, która w piątek ma wziąć udział w sesji online Światowego Forum Ekonomicznego, Davos Agenda, zapewniła, że wszystkie instrumenty nacisku na Rosję mogą być wykorzystane bez zwłoki. Powiedziała też, że kierowany przez nią resort ściśle współpracuje z europejskimi sojusznikami, by lepiej rozpoznać newralgiczne obszary.

– Prezydent Joe Biden zapowiedział, że nałożymy poważne restrykcje na Rosję, jeśli ta dokona inwazji na Ukrainę – przypomniała Yellen w rozmowie ze stacją CNBC. Wyraziła przy tym nadzieję, że Rosja będzie szukała dyplomatycznych rozwiązań.

Niegdysiejsza szefowa Rezerwy Federalne nie skomentowała kontrowersyjnych słów Joego Bidena, że w razie niewielkiej napaści Rosji na Ukrainę, reakcja Zachodu też będzie nieznaczna.

Amerykańska polityk zapewniła, że Waszyngton pracuje z europejskimi sojusznikami, którzy mają silniejsze więzi gospodarcze z Rosją również po to, aby zrozumieć ich obawy dotyczące możliwych sankcji gospodarczych oraz finansowych na ich gospodarki i wziąć je pod uwagę przy projektowaniu odpowiedzi na niepożądane działania Kremla.

Przeczytaj także: „Rosja szykuje się do inwazji”. Waszczykowski: To Niemcy sabotują pomoc dla Ukrainy 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej