RAPORT

Wojna na Ukrainie

Poseł opozycji grzmiał o „samodegradacji Polski”. Pokazano mu konkrety

Polscy dyplomaci wielokrotnie w ostatnich tygodniach rozmawiali z sojusznikami (fot. Shutterstock)
Polscy dyplomaci wielokrotnie w ostatnich tygodniach rozmawiali z sojusznikami (fot. Shutterstock)

„Samodegradacja Polski do roli jednego z 9 krajów Europy Środkowo – Wschodniej” – takimi słowami poseł Polski 2050 Paweł Zalewski skomentował informację Biura Bezpieczeństwa Narodowego o konsultacjach doradców ds. bezpieczeństwa państw Bukareszteńskiej Dziewiątki z ich odpowiednikiem w USA. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przypomniało, że w ostatnich tygodniach odbyło się szereg spotkań zarówno w formule dwustronnej, polsko-amerykańskiej, jak i w szerszym gronie.

Jak wynika z tweeta BBN, odbyło się aż dziewięć takich rozmów.

16 grudnia, tydzień po rozmowie prezydentów Andrzeja Dudy i Joego Bidena, szef BBN Paweł Soloch i jego odpowiednicy z państw Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) - Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier – rozmawiali z Jake'm Sullivanem, doradcą Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego. Uzyskano wówczas zapewnienie, że amerykańska zapowiedź konsultacji w sprawie Rosji tylko z wybranymi państwami Sojuszu jest nieaktualna.

Platforma straszy Putinem. Sama latami wpadała mu w ramiona

„Nasz człowiek w Warszawie” – pisały rosyjskie media, gdy władzę w Polsce dzierżył Donald Tusk. Platforma obiecywała wtedy Polakom reset w...

zobacz więcej

Pod koniec grudnia na prośbę strony amerykańskiej z Sullivanem rozmawiali Soloch i szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Omówiono m.in. „kierunki odpowiedzi” NATO w razie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Dzień później odbyła się rozmowa szefów dyplomacji Polski i USA Zbigniewa Raua i Antony’ego Blinkena. Przedstawiciel Białego Domu deklarował, że jego kraj zdecydowanie zareaguje na ewentualną dalszą agresję Rosji na Ukrainie.

Kolejne rozmowy – z przedstawicielami Stanów Zjednoczonych, państw B9, a także państw zachodnioeuropejskich – odbyły się już w tym roku. Ze strony polskiej uczestniczyli w nich Paweł Soloch, Jakub Kumoch, Zbigniew Rau i minister obrony Mariusz Błaszczak.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej