RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pracownik na kwarantannie bez trzeciej dawki nie otrzyma wynagrodzenia. Niemcy zaostrzają przepisy

Niemcy przygotowują nowe przepisy (fot. Shutterstock)
Niemcy przygotowują nowe przepisy (fot. Shutterstock)

Wynagrodzenia nawet „milionów zaszczepionych pracowników” mogą być zagrożone w przypadku, gdy trafią oni na kwarantannę z powodu infekcji koronawirusem – informuje w czwartek „Tagesspiegel”.

Austriacki parlament zatwierdził obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla dorosłych

Szczepienia dorosłych będą obowiązkowe od 1 lutego. Austria jest pierwszym krajem w Europie, który zdecydował się na ten krok.

zobacz więcej

Zgodnie z tymi nowymi zasadami pracownicy objęci kwarantanną, którzy byli zaszczepieni raz lub których drugie szczepienie odbyło się ponad trzy miesiące wcześniej, nie będą już uprawnieni do otrzymywania rekompensaty.

Do tej pory dotyczyło to wyłącznie osób niezaszczepionych, które zostały skierowane do odbycia kwarantanny. „Milionom pracowników grozi utrata zarobków w czasie odbywania kwarantanny” – podkreśla „Tagesspiegel”.

„Brak szczepionki przypominającej COVID-19 prowadziłby wówczas do wykluczenia roszczenia o rekompensatę (...)” – cytuje „Bild”, który jako pierwszy dotarł do dwustronicowego raportu komisji ekspertów, pracującej na zlecenie Bundestagu.

Obecnie zaleceniem Stałej Komisji ds. Szczepień (STIKO) jest wykonywanie szczepień przypominających (tzw. boostera). „Osoby zainteresowane mogą więc zapobiec utracie wynagrodzeń dzięki trzeciemu, niedawno publicznie zaleconemu przez STIKO szczepieniu” – komentuje „Tagesspiegel”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej