RAPORT

Wojna na Ukrainie

Piąta fala pandemii. Francja złagodzi obostrzenia

Zniesiony zostanie m.in. wymóg noszenia maseczek ochronnych na zewnątrz (fot. Julien Mattia/Anadolu Agency via Getty Images)
Zniesiony zostanie m.in. wymóg noszenia maseczek ochronnych na zewnątrz (fot. Julien Mattia/Anadolu Agency via Getty Images)

Francja zniesie w lutym większość restrykcji sanitarnych, wprowadzonych w związku z piątą falą pandemii koronawirusa – poinformował francuski premier Jean Castex. Rząd zlikwiduje limity osób w zamkniętych przestrzeniach i wymóg noszenia maseczek ochronnych na zewnątrz. Francuskie władze potwierdziły też wprowadzenie paszportu szczepionkowego.

Pandemia. Europejskie rządy zaostrzają restrykcje

W obliczu rozprzestrzeniania się wysoce zakaźnego wariantu koronawirusa Omikron rząd Francji postanowił w poniedziałek wprowadzić na najbliższe...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Premier Castex poinformował, że pierwszy etap znoszenia restrykcji nastąpi 2 lutego. Tego dnia rząd zniesie limity osób w obiektach sportowych i instytucjach kultury. Władze zlikwidują też obowiązek pracy zdalnej i zasłaniania twarzy na zewnątrz. Dwa tygodnie później – 16 lutego – zostaną ponownie otwarte dyskoteki. Rząd zniesie też zakaz konsumpcji żywności w środkach transportu, w miejscach kultury czy sportu i zezwoli na organizowanie koncertów z publicznością na stojąco.

– Możemy sobie pozwolić (na znoszenie restrykcji), ponieważ będziemy wkrótce dysponować nowym narzędziem, jakim jest paszport szczepionkowy, który zacznie obowiązywać od poniedziałku 24 stycznia – poinformował francuski premier. Zaznaczył, że wymóg posiadania przepustki zostanie zniesiony w przypadku znaczącej poprawy sytuacji epidemicznej.

– Jesteśmy bez wątpienia na nowym etapie epidemii – podkreślił francuski premier. Wyjaśnił, że coraz mniej pacjentów z COVID-19 trafia na oddziały reanimacyjne i że piąta fala epidemii zacznie wkrótce opadać, choć na razie liczba zakażeń nadal rośnie.

Zobacz także: Wyrok za chińskie maseczki „made in France”. Trafiały do instytucji państwowych


Minionej doby we Francji potwierdzono ponad 552 tysiące infekcji, co stanowi rekord od początku pandemii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej