RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tusk odwiedza przedsiębiorców. Narzekają, a od rządu otrzymali setki tysięcy złotych

Donald Tusk tym razem wybrał się do województwa łódzkiego (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Donald Tusk tym razem wybrał się do województwa łódzkiego (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Donald Tusk kontynuuje objazd po Polsce. W czwartek lider Platformy Obywatelskiej odwiedził m.in. zakład fryzjerski w Pabianicach i hurtownię mrożonek w Tomaszowie Mazowieckim. Właściciele firma martwią się m.in. wzrastającymi kosztami energii. – Może będzie mógł pan coś zrobić, bo bardzo dużo miejsc pracy upadnie – mówi fryzjerka do słuchającego z przejętą miną Tuska.

Tusk krytykuje pomysł obniżenia VAT-u. „Dlatego, gdy rządził, podwyższył go?”

Działania czasowe, dwumiesięczne, trzymiesięczne obniżenie VAT, nie mają żadnego znaczenia. To nie jest żadna ochrona, żadna pomoc – mówił na...

zobacz więcej

W opublikowanym w mediach społecznościowych Platformy Obywatelskiej nagraniu słuchamy relacji Iwony Wdowiak, właścicielki salonu fryzjerskiego z Pabianic. Narzeka ona na rosnące koszty zatrudnienia, a także niepewność związaną ze wzrostem cen energii.

– Może będzie mógł pan coś zrobić, bo bardzo dużo miejsc pracy upadnie – mówi do słuchającego z przejętą miną Tuska.

Z filmiku nie dowiadujemy się, że zakład fryzjerski, którego właścicielką jest rozmówczyni Tuska, otrzymał w 2020 roku 101 080,13 złotych z tarcz antycovidowych.

Wdowiak wspomina za to o stawkach VAT, które za usługi fryzjerskie wynoszą 8 proc., a za kosmetyczne 23 proc.
Tyle pieniędzy otrzymał z rządowych tarcz zakład fryzjerski z Pabianic (fot. mat. pras)
Tyle pieniędzy otrzymał z rządowych tarcz zakład fryzjerski z Pabianic (fot. mat. pras)

„Tusk ratujący przedsiębiorców to Himalaje hipokryzji”. Poseł przypomniał liczby

„Donald Tusk jako wykonujący obowiązki premiera przez 7 lat, a później przez 5 lat przewodniczącego Rady Europejskiej, akceptował decyzje, które...

zobacz więcej

Jak Tusk pomagał przedsiębiorcom?


W zamieszczonym filmiku nie widzimy jednak relacji byłego szefa rządu. A to Donald Tusk, gdy był premierem zdecydował o podwyższeniu VAT.

Tłumaczył wówczas, że dzięki 5 mld zł pozyskanym z podwyżki podatku VAT dług publiczny Polski nie przekroczy 55 proc. PKB., co jest progiem ostrożnościowym. Chociaż, jak argumentował, propozycje rządu są „najłagodniejsze z punktu widzenia skutków społecznych”, to nazwał plan „przykrym”.

Warto też przypomnieć, co Tusk mówił o rosnących cenach. W 2011 roku inflacja sięgała 5 proc. i była na najwyższym poziomie od 2001 roku.

– Gdyby rząd miał guziki, na jednym byłoby napisane niskie ceny żywności, a na drugim wysokie, to nie robiłbym nic innego, tylko naciskał ten guzik „niskie ceny”. Tylko takich guzków nie ma – wyznał wówczas ówczesny premier.

Tusk w Tomaszowie Mazowieckim


Jak donoszą social media PO, z Pabianic Tusk udał się do Tomaszowa Mazowieckiego. Tam odwiedził innego zatroskanego przedstawiciela hurtowni Asmir.

Z rejestru UOKiK dowiadujemy się, że firma otrzymała w 2020 roku 300 tysięcy złotych rządowych dotacji, a z pomocy de minimis kolejne 214 720 zł przyznane m.in. przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Tyle dotacji i bezwrotnych pożyczek otrzymała hurtownia mrożonek z Tomaszowa Mazowieckiego (fot. mat. pras.)
Tyle dotacji i bezwrotnych pożyczek otrzymała hurtownia mrożonek z Tomaszowa Mazowieckiego (fot. mat. pras.)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej