RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów. Zobacz, co się zmieni

Od 4 września 2022 r. nie będą już wydawane karty pojazdu i nalepki kontrolne (fot. Shutterstock)
Od 4 września 2022 r. nie będą już wydawane karty pojazdu i nalepki kontrolne (fot. Shutterstock)

Od 31 stycznia 2022 r. będzie można zachować dotychczasowy numer rejestracyjny kupionego pojazdu. Taką możliwość, a także rozszerzenie katalogu pojazdów wycofanych czasowo z ruchu o samochody osobowe, wprowadziła ustawa o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Weryfikacja szczepień przez pracodawców. Fogiel mówi, jak zagłosują posłowie PiS [WIDEO]

Za projektem „ustawy Hoca”, dotyczącym możliwości weryfikacji covidowej, zagłosuje zdecydowana większość posłów Prawa i Sprawiedliwości - zapewnił...

zobacz więcej

–  Wprowadzamy ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów, kończymy z barierami administracyjnymi, które dotąd utrudniały życie wielu Polakom. Dzięki tym zmianom wprowadzamy także realne oszczędności związane z rejestracją pojazdów – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 

 Opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł. Dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie będzie trzeba jej ponosić, a od 4 września 2022 r. nie trzeba będzie ponosić także opłaty za nalepkę kontrolną  –  w sumie, razem z opłatą ewidencyjną, da to 99,50 zł oszczędności. Możliwe będzie zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu, jeżeli był on zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz ma czytelne, utrzymane w należytym stanie tablice zgodne z obowiązującym wzorem. Możliwość zachowania tablic rejestracyjnych nie będzie więc dotyczyła tzw. czarnych tablic rejestracyjnych oraz białych z flagą PL.

Będzie można czasowo wycofać z ruchu samochód osobowy 


 W przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku) wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie. Ta zmiana pozwoli właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu.

Obecnie czasowo można wycofać z ruchu samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy.

Bez karty pojazdu i nalepki kontrolnej


 Kolejnym uproszczeniem w procedurze rejestracji pojazdów ma być zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika. Dzięki temu właściciele pojazdów oszczędzą, np. podczas rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy, w sumie 94,5 zł (karta pojazdu - 75 zł, nalepka kontrolna – 18,5 zł i 1 zł opłaty ewidencyjnej).

Wydawanie karty pojazdu nie będzie konieczne, bo organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Właściciel może ponadto sprawdzić historię pojazdu on-line.

Data wejścia w życie tych przepisów to 4 września 2022 r.  

Przeczytaj też: „Licytujcie i ratujcie Andzię”. Lotnicy apelują o pomoc dla ciężko chorej dziewczynki

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej