RAPORT

Wojna na Ukrainie

Austriacki parlament zatwierdził obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla dorosłych

W Austrii szczepienia będą obowiązkowe dla wszystkich powyżej 18. roku życia (fot. Thomas Kronsteiner/Getty Images)
W Austrii szczepienia będą obowiązkowe dla wszystkich powyżej 18. roku życia (fot. Thomas Kronsteiner/Getty Images)

Szczepienia dorosłych będą obowiązkowe od 1 lutego. Austria jest pierwszym krajem w Europie, który zdecydował się na ten krok.

KORONAWIRUS – RAPORT

137 posłów głosowało za, a 33 opowiedziało się przeciw. Szczepienia będą obowiązkowe dla wszystkich powyżej 18. roku życia z wyłączeniem kobiet w ciąży, osób które mają przeciwskazana medyczne oraz osób, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przeszły infekcję.

Minister zdrowia Wolfgang Mueckstein nazwał nowe przepisy pierwszym „trwałym krokiem” w walce z pandemią. W jego ocenie w ten sposób może uda się uniknąć wprowadzania lockdownów.

W środę w Austrii w pełni zaszczepionych było 71,8 proc. mieszkańców.

Ten kraj wprowadził obowiązkowe szczepienia dla seniorów przeciw COVID-19

W Grecji weszły w życie przepisy, które zobowiązują osoby powyżej 60. roku życia do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi. Ci, którzy tego nie...

zobacz więcej

„Po długiej i zaciętej debacie jeden z najbardziej kontrowersyjnych przepisów ostatnich kilkudziesięciu lat właśnie został przegłosowany przez parlament” – podsumowuje „Kronen Zeitung”. Wcześniej na ten temat toczyły się w parlamencie gorące debaty, protesty odbyły się również przed Hofburgiem i w centrum Wiednia.

Wiadomo, że ustawa ma wejść w życie na początku lutego, będzie zaś egzekwowana od połowy marca. Te półtora miesiąca to czas, który m.in. ma umożliwić osobom do tej pory niezaszczepionym na przyjęcie szczepień.

Rada Federalna będzie głosować nad ustawą 3 lutego, może ona zostać uchwalona zwykłą większością głosów koalicji rządowej OeVP i Zielonych.

Osoby niezaszczepione przeciw COVID-19 będą zobowiązane do przyjęcia szczepienia jednym z zatwierdzonych preparatów. Za brak szczepień grozić mogą grzywny wynoszące nawet 3600 euro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej