RAPORT

Wojna na Ukrainie

Talibowie chcą utworzyć stałą armię wyposażoną w amerykański sprzęt wojskowy [WIDEO]

Przywódcy talibów pracują nad przekształceniem ich sił powstańczych w nowoczesną, stałą armię wyposażoną w amerykański sprzęt wojskowy, przechwycony w sierpniu podczas przejmowania Afganistanu. Około 150 bojowników ukończyło niedawno szkolenie dla komandosów w prowincji Chost. W środę premier tworzonego przez talibów rządu Afganistanu Mohammad Hasan Achund wezwał państwa świata do uznania jego rządu na arenie międzynarodowej.

Talibowie chcą, aby ich przedstawiciel wziął udział w sesji ZO ONZ

Talibowie, którzy przejęli władzę w Afganistanie, zwrócili się do sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych o zgodę na udział w...

zobacz więcej

Talibowie wykazali, że potrafią obsługiwać i mogą utrzymywać wiele nowoczesnego sprzętu wojskowego, za wyjątkiem zaawansowanych samolotów.

W styczniu podczas defilady przez miasto Chost w południowo-wschodniej części Afganistanu talibscy bojownicy, jeżdżąc na amerykańskich pojazdach wojskowych, zaprezentowali łupy wojenne.Transportery opancerzone i samochody terenowe Humvee, opracowane dla armii USA – to tylko część arsenału przejętego przez talibów w sierpniu od wspieranych przez USA afgańskich sił rządowych. Talibowie chcą teraz przekształcić swoje siły powstańcze w nowoczesną, stałą armię.

12 stycznia 150 talibów uczestniczyło w ceremonii ukończenia trzymiesięcznego szkolenia dla komandosów. – Jesteśmy teraz w pełni zdolni do przeprowadzenia każdej złożonej operacji i kontrolowania każdego zagrożenia. Podejmiemy zdecydowane działania, by wyeliminować wrogów naszej religii, ojczyzny i narodu muzułmańskiego – powiedział talibski komandos Abid.

– Myślę, że w stosunkowo krótkim czasie mogliby stworzyć konwencjonalnie wyglądającą armię. Nawet jeśli ta armia mogłaby faktycznie walczyć w stylu konwencjonalnym – w odróżnieniu od walki partyzanckiej, jak to robią od tak dawna – sądzę, że to największa transformacja, jakiej będą musieli dokonać – ocenił ekspert ds. bezpieczeństwa Jonathan Schroden z amerykańskiego Centrum Analiz Morskich (CNA) w Tampa Bay na Florydzie.

Afganki walczą o prawa. „20 lat wojny miało jeden cel: stłumić kobiety” [WIDEO]

Talibowie po przejęciu Afganistanu zaczęli nakładać ograniczenia na mieszkające w tym kraju kobiety. Wiele z nich nie może pracować bądź uczyć się...

zobacz więcej

Dodał, że „nie jest jasne, na ile talibowie będą mogli wykorzystać śmigłowce szturmowe Black Hawk amerykańskiej produkcji i bardziej nowoczesne samoloty, które wpadły w ich ręce”. – Ale talibscy piloci byli w stanie utrzymać w powietrzu rosyjskie śmigłowce Mi-17 – wskazał Schroden.

Talibowie planują uformować armię konwencjonalną, aby zdobyć międzynarodowe wpływy i – według ich przywódców – wspierać wewnętrzną jedność. – Wzywamy wszystkich młodych ludzi ze wszystkich plemion i prowincji Afganistanu do wstąpienia do wojska. Zjednoczmy wszystkich Afgańczyków i uczyńmy ich wszystkich braćmi, i zbudujmy silną i zorganizowaną armię, aby konkurować z resztą świata – apelował Hafiz Rashid Omari, dowódca talibów.

Jeśli talibowie zdołają utrzymać armię, mogłoby to zagrozić państwom sąsiadującym z Afganistanem. – Długoterminowe skutki mogą potencjalnie zagrażać niektórym z sąsiadów, a najbardziej oczywistymi kandydatami byliby – Iran, a nawet Pakistan, z którymi talibowie mieli sporne relacje w przeszłości – wskazał ekspert ds. bezpieczeństwa Jonathan Schroden. Zwrócił też uwagę na „takie kwestie, jak spory graniczne i wyzwania imigracyjne”.

Apel talibów o uznanie ich rządu na arenie międzynarodowej


Premier tworzonego przez talibów rządu Afganistanu, Mohammad Hasan Achund, wezwał w środę państwa świata, szczególnie kraje muzułmańskie, do uznania jego rządu na arenie międzynarodowej. Zaapelował również o odblokowanie pomocy dla pogrążonego w kryzysie Afganistanu.

Szef MSZ Afganistanu: Talibowie nie mają problemu z USA

Minister spraw zagranicznych Afganistanu Amir Khan Muttaqi oświadczył w udzielonym w wywiadzie dla amerykańskiej agencji Associated Press, że...

zobacz więcej

– Wzywam państwa muzułmańskie, by jako pierwsze oficjalnie uznały nasze rządy. Mam nadzieję, że po tym kroku będziemy w stanie szybko się rozwijać – powiedział Achund podczas konferencji prasowej w Kabulu. Jak zauważa agencja Reutera, było to pierwsze ważne wystąpienie publiczne premiera sformowanego we wrześniu rządu.

Achund dodał, że zostały spełnione wszystkie potrzebne ku temu warunki, a w Afganistanie przywrócono pokój i bezpieczeństwo.

Obecnie rząd talibów nie jest uznawany przez żadne państwo świata. Gdy Taliban rządził Afganistanem w latach 1996-2001, jego władza była uznawana przez trzy kraje: Pakistan, Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Zobacz także: Świętokrzyski prokurator został oskarżony o przestępstwa seksualne wobec dwójki dzieci


Premier zaapelował również o odblokowanie środków finansowych Afganistanu i międzynarodową pomoc dla jego mieszkańców. – My jako rząd nie chcemy od nikogo pomocy. Nie chcemy jej dla naszych urzędników. Ale potrzebujemy jej dla naszego społeczeństwa – podkreślił.

USA grożą Talibom, jeśli Afganistan przywróci egzekucje i obcinanie rąk

Departament Stanu USA potępił w piątek oświadczenie jednego z talibańskich przywódców mułły Norudina Turabiego, który powiedział w rozmowie z AP,...

zobacz więcej

Od czasu przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów w połowie sierpnia 2021 r. społeczność międzynarodowa wstrzymała pomoc dla tego kraju przekazywaną poprzez rząd i zamroziła zdeponowane za granicą środki banku centralnego. W poprzednich latach budżet Afganistanu w ok. 80 proc. opierał się na pomocy zagranicznej.

Afganistan pogrążył się w kryzysie humanitarnym. Według ONZ 55 proc. mieszkańców kraju grozi głód. Urzędnikom nie są wypłacane pensje, w ostatnim kwartale 2021 r. przybyło ponad pół miliona bezrobotnych. Sytuację pogarsza sroga zima.

Wiele krajów stara się dostarczać pomoc humanitarną do Afganistanu tak, by kierować ją bezpośrednio do potrzebujących, z ominięciem talibskich władz - informuje Reuters.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W grudniu 2021 r. zrzeszająca 57 państw Organizacja Współpracy Islamskiej (OIC) odmówiła uznania rządów talibów, który składa się z samych mężczyzn i nie ma w nim przedstawicieli wszystkich grup etnicznych zamieszkujących Afganistan. OIC wezwała również talibów do „większej inkluzyjności” i umożliwienia większego udziału w życiu społecznym wszystkim mieszkańcom kraju, w tym kobietom i dziewczętom.

Zobacz także: Zakaz podróżowania kobiet bez mężczyzn


Jak przypomniała agencja AFP, talibowie obiecywali przyjęcie łagodniejszych rozwiązań niż podczas swoich poprzednich rządów, gdy w kraju obowiązywała surowa interpretacja prawa muzułmańskiego. Mimo to kobiety są obecnie w dużej mierze wykluczone z rynku pracy, a większość szkół średnich pozostaje zamknięta dla dziewcząt.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej