RAPORT

Wojna na Ukrainie

Inwestorzy skorzystali na programie grantowym. Stworzą nowe miejsca pracy

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że miniony rok zakończył się znakomitym wynikiem pod względem wartości inwestycji, które otrzymały dofinansowanie z „Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2030”. To m. in. efekt wprowadzonych w marcu 2021 r. zmian w tym programie. Skorzystało na nich wiele firm, które stworzą ponad 3,5 tys. miejsc pracy w najbliższych latach.

Skąd tak wysoka inflacja w Polsce i na świecie? Przyczyn jest kilka

Inflacja od tygodni zajmuje jedno z głównych miejsc w mediach. Nie bez powodu – wzrost cen dotyka zwykłych obywateli dużo mocniej niż polityczne...

zobacz więcej

Przedsiębiorcy, którym w 2021 r. zostały przyznane granty z „Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2030”, zobowiązali się do zainwestowania łącznie 11,39 mld zł na realizację swoich projektów w Polsce i stworzenia 3 502 nowych miejsc pracy, w tym 1 631 miejsc pracy dla osób z wyższym wykształceniem.

– Za nami nie tylko najlepszy rok w Polskiej Strefie Inwestycji, ale także pod względem wielkości wartości inwestycji w ramach z programu grantowego. To efekt wprowadzonych przez nasz resort zmian w tym programie, które zostały pozytywnie przyjęte przez przedsiębiorców. Co mnie szczególnie cieszy, dzięki modyfikacji części kryteriów, program stał się również bardziej dostępny dla polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – powiedział wiceminister rozwoju i technologii i pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak.

32 projekty inwestycyjne


W ciągu minionych dwunastu miesięcy Międzyresortowy Zespół ds. Inwestycji o Istotnym Znaczeniu dla Gospodarki Polskiej rozpatrzył aż 32 projekty inwestycyjne. Natomiast umowy zostały podpisane z 18 firmami z najbardziej zaawansowanych i innowacyjnych branż, takich jak automotive i spożywcza, w tym 17 umów z podmiotami zagranicznymi (z Holandii, Niemiec i Korei Płd.).

„Trzeba wyjść poza bańkę”. Pokazali, ile zarabiają i ile zyskają Polacy

„Czytając komentarze »nikt nie zyskuje« przygotowaliśmy analizę, by zobrazować, że duże grupy osób wciąż mają niskie wynagrodzenie z umów o pracę –...

zobacz więcej

Dla porównania w 2020 r. podpisano 6 umów, dzięki którym firmy zobowiązały się ponieść nakłady finansowe przekraczające 926 mln zł i stworzyć 757 nowych miejsc pracy, w tym 580 dla pracowników z wyższym wykształceniem. Cały budżet „Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2030” wynosi 2,6 mld zł.

Zmiany w programie grantowym


W związku z trwającą epidemią, w marcu 2021 r. wprowadzono korzystne dla inwestorów ułatwienia w „Programie wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2030” (programie grantowym), które: obniżają m. in. progi dla inwestycji produkcyjnych; wprowadzają niższe progi dla MŚP; ujednolicają kryteria jakościowe z kryteriami obowiązującymi w ramach PSI; obniżają wymogi nowych miejsc pracy o 50 proc.

Przeczytaj też: Marczuk: Polski Ład nie spowoduje osłabienia polskiego biznesu

Preferencyjne warunki obowiązywały do końca 2021 r. Zmiany stanowiły element wsparcia dla polskiej gospodarki w dobie pandemii COVID-19.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej