RAPORT

Wojna na Ukrainie

ONZ uwzględnił polskie poprawki. Rezolucja dotycząca Holokaustu przyjęta jednogłośnie

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło jednogłośnie rezolucję ws. zaprzeczania Holokaustowi (fot. FB/Poland in the UN)
Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło jednogłośnie rezolucję ws. zaprzeczania Holokaustowi (fot. FB/Poland in the UN)

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło jednogłośnie rezolucję ws. zaprzeczania Holokaustowi. W rezolucji znalazły się poprawki proponowane przez Polskę, m.in. na temat docenienia roli ruchów oporu przeciwko nazistom oraz osób ratujących Żydów.

Amerykański kongresmen tłumaczy się z błędu. Chodzi o niemieckie obozy śmierci

Skuteczna interwencja ambasadora RP w Waszyngtonie Piotra Wilczka w sprawie wypowiedzi kongresmena Steve’a Cohena, sugerującej udział Polski w...

zobacz więcej

Rezolucja została przyjęta w 80. rocznicę konferencji w Wannsee, kiedy to grupa niemieckich przywódców III Rzeszy ustaliła plan „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”.

Przyjęta jednogłośnie rezolucja jest pierwszym przyjętym przez wszystkie państwa członkowskie oficjalnym dokumentem ONZ, w którym zawarto definicję Holokaustu opierającą się na tej przyjętej w 2013 r. przez Międzynarodowy Sojusz na Rzecz Pamięci o Holokauście (International Holocaust Remembrance Alliance, IHRA), którego członkiem jest także Polska.

ONZ przyjął polskie poprawki


Jak podkreśliło Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ, w tekście znalazły się proponowane przez Polskę poprawki. Chodzi m.in. o fakt, że według definicji IHRA do negacji Holokaustu i zniekształcanie prawdy o nim zalicza się również próby rozmycia odpowiedzialności za utworzenie niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów śmierci poprzez obarczanie winą innych narodów, co ma znaczenie wobec powtarzających się sformułowań o „polskich obozach śmierci”.

Wśród innych proponowanych przez Polskę poprawek znalazły się fragmenty honorujące odwagę i poświęcenie członków ruchów oporu prowadzących walkę z nazistami, a także wyrażające uznanie dla osób ratujących i pomagających ratować Żydów.

Wiceszef MSZ: Deutsche Welle musi przeprosić za „polskie getta”

Jako „skandaliczny” ocenił wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk artykuł Deutsche Welle, w którym zawarto określenie „polskie getta”. –...

zobacz więcej

W rezolucji wyraźnie zaznaczono też, że wśród ofiar niemieckich obozów byli przedstawiciele innych narodowości, włączono też wyrazy uznania dla państw członkowskich aktywnie zaangażowanych w pielęgnowanie miejsc pamięci o Holokauście i jego ofiarach.

Podczas czwartkowej sesji Zgromadzenia Ogólnego głos zabrał też ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski, który podziękował delegacjom Izraela i Niemiec za inicjatywę rezolucji.

– Obok narodu żydowskiego, my Polacy wzięliśmy na siebie szczególny obowiązek, by pomóc w zachowywaniu pamięci o Holokauście. To dlatego, że ogromna część tej tragedii miała miejsce na polskim terytorium okupowanym przez nazistowskie Niemcy. To dlatego, że ponad 80 lat temu byliśmy pierwszą ofiarą ataku nazistowskich Niemiec i okazaliśmy niezłomność, tworząc największy ruch oporu w całej rozdartej wojną Europie – mówił Szczerski.

Dodał, że wielu Polaków ryzykowało życiem, by pomagać i ratować Żydów i zawiadamiać świat na temat prawdy o Holokauście, a po wojnie dbała o kontynuację pamięci o zagładzie. – To ma też dla mnie wielkie znaczenie osobiście, bo mam przywilej mieć w swojej rodzinie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – oświadczył dyplomata.

Zgłaszając rezolucję, przedstawiciel Izraela Gilad Erdan stwierdził, że przez lata charakter negacjonizmu ewoluował od jednoznacznego zaprzeczania zbrodni do rozmywania prawdy o niej i o jej skali. Dodał, że w rozprzestrzenianiu tych kłamstw udział mają media społecznościowe, które w niewystarczający sposób reagują na lansowanie takich narracji. Zaznaczył też, że część państw wchodzących w skład Zgromadzenia Ogólnego również miała swój udział w promocji negacjonizmu, czyniąc aluzję m.in. do Iranu.

– Zaprzeczanie Holokaustowi rozrasta się jak rak. Rozrasta się na naszej wachcie. Przyszedł czas na naprawienie historycznych błędów – powiedział.

W odpowiedzi przedstawiciel Iranu oskarżył Izrael o wykorzystywanie pamięci o Holokauście do „ukrywania własnych zbrodni i własnego ludobójstwa”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej