RAPORT

Pogarda

Kolejna kradzież w kościele we Francji. Zniknęła relikwia św. Jana Pawła II

Bazylika Najświętszego Serca Jezusa w Paray-le-Monial w Burgundii (fot. Shutterstock)
Bazylika Najświętszego Serca Jezusa w Paray-le-Monial w Burgundii (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

W bazylice Najświętszego Serca Jezusa w Paray-le-Monial w Burgundii w zachodniej Francji skradziono relikwię Jana Pawła II. To kawałek tkaniny poplamiony krwią papieża w czasie zamachu na jego życie w 1981 r. Lokalna prokuratura prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Francja traci świątynię chrześcijańską co dwa tygodnie. W tym samym tempie powstaje meczet

Chociaż miejsca kultu wyznania katolickiego nadal przeważają we Francji, to co 15 dni powstaje tam meczet. W tym samym okresie niszczony jest jeden...

zobacz więcej

Prokuratura w Mâcon otworzyła wstępne dochodzenie w sprawie kradzieży. Żandarmeria z Paray zajęła się sprawą po złożeniu doniesienia przez parafię. Do kradzieży relikwii mogło dojść między 8 a 9 stycznia – poinformował agencję AFP mer miasta Jean-Marc Nesme w czwartek. Kradzież została zgłoszona przez kościelnego, który zamykał wieczorem katedrę.

Jak wskazują lokalne media, relikwia znajdowała się w jednej z trzech kaplic bazyliki, „w małym pudełeczku, pod dzwonem”, pod fotografią papieża Polaka. Relikwia została przekazana parafii przez arcybiskupa krakowskiego w 2016 r., na pamiątkę zamachu na papieża z 13 maja 1981 na pl. Św. Piotra w Rzymie.

Jan Paweł II odprawił mszę w bazylice w słynącym z pielgrzymek Paray-le-Monial w 1986 r. w obecności około 150 tys. wiernych.

Zobacz także: Kard. Sarah wzywa do rechrystianizacji Europy


Bazylika Najświętszego Serca w Paray-le-Monial była budowana przez mnichów z Cluny w między XII a XIV wiekiem. Uważana jest za jeden z najpiękniejszych romańskich kościołów Burgundii.

Wcześniej informowaliśmy też, że od początku stycznia nieznani sprawcy dokonali kradzieży i profanacji w trzech kościołach w regionie Paryża.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej