RAPORT

Wojna na Ukrainie

Po 65 latach książka wróciła do Biblioteki Publicznej

Trzeci tom „Potopu” Henryka Sienkiewicza po 65 latach wrócił do Biblioteki Publicznej w Suwałkach. Wolumin został znaleziony w domu przeznaczonym do rozbiórki.

Książka w oprawie z ludzkiej skóry; badacze z Harvardu potwierdzają

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda potwierdzili „bez wątpienia”, że okładka jednej z książek, która znajduje się w zbiorze uniwersyteckiej...

zobacz więcej

Książka została wydana w 1949 roku. Zachowała się jej oryginalna oprawa, ale dodatkowo została też oprawiona przez introligatora. Okładka jest tekturowa z wykończeniami z płótna.

– W domu przeznaczonym do likwidacji zostały znalezione stare książki. Jedna z nich miała pieczątkę biblioteki. Znalazca uznał, że trzeba ją zwrócić i przyniósł ją do nas. Na podstawie pieczątki należącej wówczas do Biblioteki Powiatowej w Suwałkach doszliśmy do wniosku, że książka musiała być wypożyczona przed 1956 rokiem, czyli co najmniej 65 lat temu – powiedziała Maria Kołodziejska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Suwałkach.

Rekordzistka pochodziła z Kalifornii


Kołodziejska dodała, że jest zadowolona, że „Potop” wrócił do placówki po tylu latach i nie będzie szukała winowajcy, by zapłacił karę za przetrzymanie książki. – To, że książka wraca do biblioteki oznacza, że książki są potrzebne i że nie została potraktowana jako przedmiot do wyrzucenia – podkreśla dyrektor biblioteki.

Książka nie zostanie przywrócona do wypożyczalni, ale zostanie dołączona do dokumentów historycznych opowiadających o tym, co przez lata działo się w suwalskiej placówce. – Ona zostanie już w bibliotece, nie będziemy jej nikomu wypożyczać i nikt nie będzie mógł tak długo jej przetrzymać – dodała Kołodziejska. Prawdopodobnie rekordzistą w przetrzymaniu książki bibliotecznej jest mieszkanka Berkley w stanie Kalifornia, która w 1945 roku wypożyczyła poemat Waltera Scotta „Pani Jeziora”. Córka tej kobiety, odkurzając swoją domową biblioteczkę, znalazła wolumin. Okazało się, że przeleżał tam ponad 70 lat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej