RAPORT

Pogarda

Hiszpania wysyła na Morze Czarne swój okręt wojenny

W morze wyszedł patrolowiec hiszpańskiej marynarki wojennej Meteoro (fot. Shutterstock)
W morze wyszedł patrolowiec hiszpańskiej marynarki wojennej Meteoro (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Rząd Hiszpanii zapowiedział, że w sytuacji fiaska rozmów NATO-Rosja w sprawie kryzysu na Ukrainie i zaatakowania tego kraju przez Moskwę, Madryt jest gotowy do wysłania swoich wojsk w rejon konfliktu wspólnie z państwami UE. Centrolewicowy gabinet Pedro Sancheza potwierdził też, że wysłał okręt marynarki wojennej na Morze Czarne.

Brytyjczycy dostarczyli broń defensywną Ukraińcom. Ambasada Rosji oburzona

„Jest jasne, że Wielka Brytania wysyłając śmiercionośną broń na Ukrainę podsyci i zwiększy napięcie” – można przeczytać we wpisie na Twitterze...

zobacz więcej

Przebywający od wtorku z wizytą w Waszyngtonie szef hiszpańskiej dyplomacji Jose Manuel Albares zapowiedział w środę podczas konferencji prasowej, że w sytuacji niepowodzenia rozmów z Kremlem w sprawie Ukrainy Madryt nie wyklucza wysłania tam swoich wojsk.

„Hiszpania ma bardzo klarowne (stanowisko - red.). Gdyby to było konieczne, działamy w ramach UE” – odpowiedział minister, cytowany przez  „El Mundo”  w tekście pt. „Hiszpania nie wyklucza wysłania wojsk na terytorium Ukrainy w sytuacji pogłębienia się kryzysu”.   

 „Nie możemy wrócić do stref wpływów”  


 Minister Albares dodał, że w sytuacji zaostrzenia się konfliktu Hiszpania „odpowiedziałaby wspólnie” z państwami UE na zagrożenie. Zaznaczył, że woli nie wyprzedzać faktów. „Obecnie mamy scenariusz dialogu. Jednak jeśli zamieni się on w scenariusz kłótni, wtedy będziemy działać (w taki sposób - red.), aby dać wspólną odpowiedź”  – stwierdził.Szef MSZ Hiszpanii podkreślił, że wysuwane w ostatnim czasie przez Rosję żądania są „niedopuszczalne”. „Nie możemy wrócić do przeszłości, do stref wpływów oraz ograniczania suwerenności państw” – powiedział Albares.Minister dodał, że obecne warunki rozmów z Rosją są trudne. „Negocjacje nie oznaczają dialogu (...). Do niego potrzebna jest dobra wola, a nie narzucanie warunków niemożliwych do przyjęcia przez drugą stronę” – powiedział.

We wtorek minister obrony Margarita Robles poinformowała, że aby wzmocnić obecność Madrytu w ramach misji NATO na Morzu Czarnym, „przyspieszone zostało” wyjście w morze patrolowca hiszpańskiej marynarki wojennej Meteoro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej